635. Stavbaři v Libereckém kraji začali budovat nejvíc bytů za čtrnáct let

Stavbaři v Libereckém kraji zahájili v prvním čtvrtletí výstavbu 635 nových bytů, to je 3,6 krát víc než ve stejném období minulého roku a nejvíc za posledních 14 let. V mezikrajském srovnání jde o největší meziroční nárůst, řekla dnes Stanislava Riegerová z Krajské správy Českého statistického úřadu v Liberci.


Některé projekty jsou vyprodané dávno před dokončením. Platí to třeba pro projekt Výhledy Kristian v blízkosti centra krajského města. Vizualizace: Výhledy Kristian

V celém Česku zahájili stavbaři v prvních třech měsících letošního roku výstavbu 9566 nových bytů, což je o čtvrtinu víc než loni. Nových projektů přibylo hlavně v Praze.

V prvním čtvrtletí loňského roku se v Libereckém kraji začalo stavět 174 nových bytů, letos je jich o 461 víc. Zatímco v minulých letech převažovaly rodinné domy, které tvořily kolem 80 procent nově zahájených bytů, letos se situace zásadně změnila. Bezmála 78 procent nových bytů vzniká v bytových domech, případně v jejich nástavbách a přístavbách. Hodně se začalo stavět hlavně v krajském městě, kde poptávka po novém bydlení výrazně převyšuje nabídku. Staví se ale také třeba v rekreačních oblastech Krkonoš.

Některé projekty jsou vyprodané dávno před dokončením. Platí to třeba pro projekt Výhledy Kristian v blízkosti centra krajského města. Stavba začala počátkem loňského roku a přestože dokončení dvou bytových domů je v plánu až na léto příštího roku, už loni bylo všech 42 bytů prodaných. Podobně je na tom třeba projekt Rezidence Park Masarykova, kde už má většina ze 145 bytů své majitele, poslední čtyři velké byty jsou rezervovány. Na poslední etapě se přitom stále pracuje, poslední byty by měly být dokončeny za rok.

Další projekty se rozjíždějí

Další projekty se v Liberci rozjíždějí. Desítky nových bytů vyrostou na místě bývalých montážních závodů v dolním centru města U Nisy. Přestože se tam teprve bourá, už teď nabízejí makléři desítky nových bytů do vlastnictví, stavět se tam ale budou i byty družstevní. Za nový byt v blízkosti sídla Libereckého kraje zaplatí zájemce kolem 56 000 korun za metr čtvereční. Třípokojový byt o rozloze kolem 80 metrů čtverečních včetně balkonů, garážového stání a sklepní koje tak přijde na více než 4,5 milionu korun. U družstevního byty se cena pohybuje kolem 40 000 korun za metr, k jeho získání stačí čtvrtina ceny.

Čtěte také: O chystané výstavbě v Liberci na Perštýně
Čtěte také: O plánované stavbě bytových domů na Papíráku
Čtěte také: O budoucí stavbě nové čtvrti mezi Libercem a Jabloncem n.N.

Dokončeno bylo na začátku letošního roku v Libereckém kraji jen 135 nových bytů, což je zhruba o stovku méně než před rokem. Mezi dokončenými byty převažovaly podle statistik byty v rodinných domech nebo jejich nástavbách či přístavbách, kterých bylo 90 procent. Dokončen nebyl zatím v kraji letos ani jediný byt v bytovém domě. Přestavbou nebytových prostor ale vzniklo 14 nových bytů, dalších 18 prošlo modernizací. V celém Česku dokončili stavbaři v prvních třech měsících roku 8114 nových bytů, téměř o 18 procent víc než před rokem.


Celkem
Sdílení