„Advent, advent - policajt hoří, nejdřív jeden, pak dva, pak tři.“ Saská ministryně se distancovala od textů své punkové kapely, které velebily násilí

Saská ministryně spravedlnosti Katja Meierová (v regionální koaliční vládě za Zelené) se distancovala od textů písně své někdejší punkové kapely, která velebila násilí. Reagovala tím na kritiku po incidentu s napadením policisty v Lipsku.


Foto: Dennis Williamson/katja-meier.net

„Vždy jsem říkala, že ne se všemi texty, ke kterým jsem v šestnácti hrávala na basu, obsahově po 20 letech souhlasím," řekla dnes Meierová agentuře DPA. „Odsuzuji jakoukoliv formu násilí. Násilí se nedá ničím ospravedlnit a musí se mu čelit prostředky právního státu. To platí i pro násilné trestné činy o silvestrovské noci v Connewitzu," dodala.

V alternativní čtvrti Connewitz v Lipsku byli poslední den v roce davem napadeni policisté. Jeden z nich skončil ve vážném stavu v nemocnici, kde musel být operován. Podle spolkového ministra vnitra Horsta Seehofera se jednalo o čin levicových extremistů.

„Advent, advent - policajt hoří“

V písni punkové skupiny Harlekins, v níž Meierová v 90. letech hrála, se zpívá: "Advent, advent - policajt hoří, nejdřív jeden, pak dva, pak tři."

Ministryni za tento text kritizovala nacionalistická opoziční Alternativa pro Německo (AfD), která na něj upozornila v souvislosti s lipským incidentem. Představitelé strany Meierovou obvinili, že násilí na policistech schvaluje. „Kdo někdy v životě považoval za skvělé, že policista hoří, nemůže stát v čele justice," uvedl zástupce šéfa parlamentní frakce AfD v saském parlamentu Sebastian Wippel. Meierovou vyzval k rezignaci.

Ministryně spravedlnosti, jež do úřadu po loňských volbách nastoupila nedlouho před Vánocemi, se ve volební kampani ke svému účinkování v punkové formaci z podkrušnohorského města Zwickau hlásila. Uváděla však, že se na psaní ani zpěvu textů nepodílela.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE