Ahoj, končím. Jablonecká hvězda definitivně opouští svět biatlonu

Gabriela Koukalová, která proslavila Jablonecko po celém světě, dnes oznámila, že definitivně končí s biatlonem. „Jsem přesvědčená, že je načase vydat se na další životní etapu, na kterou já už se hrozně těším,“ uvedla ve videu, které zveřejnila na sociální síti.


Koukalová na Facebooku uvedla: „Jak víte, tak na počátku loňského roku jsem musela přerušit svojí sportovní kariéru kvůli zdravotním problémům. Nastalo pro mě asi nejtěžší období v životě. Všechno se to tak nějak sešlo a já jsem byla rozhodnutá s biatlonem definitivně skončit. Víte, ale představa ukončení sportovní kariéry je pro nás, sportovce, jedna z nejtěžších věcí. Během té nucené pauzy jsem si uvědomila spoustu věcí, vyčistila jsem si hlavu, odpočinula si a nabrala novou sílu. K mému překvapení začaly zdravotní problémy ustupovat. To byl ten důvod, proč jsem si řekla, že své rozhodnutí o konci kariéry ještě zvážím. Začala jsem s aktivní přípravou a zjistila jsem skvělou věc, protože mě najednou nic nebolelo, tréninky mě bavily. Byl to jev, který jsem dlouho nezažila. Nakoplo mě to natolik, že jsem začala zvažovat, že se prostě k biatlonu vrátím, i když by to určitě bylo velmi těžké.“

Nucené vyskočení z biatlonového kolotoče jí prý přineslo ještě jednu zásadní věc.

„Umožnilo mi podívat se na život z jiného úhlu pohledu. Uvědomila jsem si, kde jsou ty skutečné hodnoty, které mají pro můj život smysl a které ne. Najednou jsem pociťovala radost a štěstí, nepotřebovala jsem vyhrávat závody. Začala jsem pociťovat emoce z obyčejných věcí. Uvědomila jsem si, že sportovní výsledky nebo vidina nějakého pomyslného vítězství nemusí nutně znamenat šťastný a spokojený život. To všechno vedlo k mému, až možná hodně zdlouhavému, rozhodování. Jednalo se ale o tak zásadní životní rozhodnutí, že jsem prostě chtěla mít absolutní jistotu a být přesvědčená o tom, že jsem se rozhodla správně. Dnešní krok pro mě není jednoduchý, ale já jsem se rozhodla svoji sportovní kariéru definitivně ukončit. Jsem přesvědčená o tom, že je načase vydat se na další životní etapu, na kterou já už se hrozně těším.“

Jak dodala, biatlon byl nedílnou součástí jejího života.

„ A já si budu chtít navždy zapamatovat ty hezké chvíle. Chci určitě poděkovat svým rodičům za obrovskou podporu a za mnohé jejich obětování od dětství až dodnes. Samozřejmě také mému manželovi Petrovi, který mi byl vždycky oporou nejen ve chvílích, kdy jsem vyhrávala tituly, ale především ve chvílích, kdy mi bylo nejhůře. Velký dík také patří lidem, kteří byli na mé cestě k vrcholu a kteří ve mně věřili. Všem lidem z klubů lyžařů a biatlonového svazu, kteří mě jakkoliv posouvali dál, formovali můj charakter a osobnost, bez ohledu na to, jaké jsme měli vztahy. Ten výčet lidí je opravdu strašně široký a patří do něj trenéři, servisní a realizační tým, manažeři, čeští i zahraniční kolegové závodníci, sponzoři a další. Všem, bez kterých bych nejspíš nikdy nedosáhla takových výsledků a bez kterých bych nikdy nezažila takový život,“ uzavřela.

Gabriela Koukalová, rozená Soukalová

* 1. listopadu 1989 Jablonec nad Nisou je bývalá česká reprezentantka v biatlonu, celková vítězka Světového poháru v biatlonu 2015/16, dvojnásobná stříbrná medailistka ze Zimních olympijských her 2014, mistryně světa ve sprintu, stříbrná z vytrvalostního závodu a bronzová ve stíhacím závodu z Mistrovství světa v biatlonu 2017, světová šampionka ve smíšené štafetě a držitelka stříbrného kovu z Mistrovství světa v biatlonu 2015. Ve Světovém poháru dokázala individuálně vyhrát sedmnáct závodů, šestkrát pak stanula na nejvyšším stupni v týmových závodech. V juniorské kategorii se stala mistryní světa v závodě štafet.

V roce 2017 se stala prvním biatlonistou, který vyhrál anketu Sportovec roku v kategorii jednotlivců a popáté se umístila v elitní desítce nejlepších českých sportovců.

Pochází ze sportovní rodiny. Její matka Gabriela Soukalová je bývalá reprezentantka v běhu na lyžích, držitelka stříbrné medaile ze Zimních olympijských her 1984 v Sarajevu, otec Karel Soukal je všestranný lyžař a trenér. Má čtyři polorodé sourozence (tři z otcova prvního manželství, jednoho z matčina prvního manželství) – dva bratry a dvě sestry. Její nejstarší bratr Karel Soukal je římskokatolický a řeckokatolický kněz, v roce 2016 žijící na faře v Čestlicích.

V dětství navštěvovala lidovou školu umění. Odmala se věnovala klasickému lyžování, ale v 9. třídě základní školy přešla k biatlonu. Rodiče ji trénovali individuálně až do sezóny 2012–2013. Vystudovala střední uměleckoprůmyslovou školu v Jablonci nad Nisou (obor Propagační grafika) a následně i tamní vyšší odbornou školu (specializace Ražená mince a medaile). Věnovala se také hře na klavír a ráda zpívá.

V létě 2014 navázala vztah s badmintonistou Petrem Koukalem. Dne 13. května 2016 v nedostavěném gotickém chrámu v Panenském Týnci proběhla jejich svatba, která byla do poslední chvíle utajována.

Na jaře roku 2018 vydala autobiografii s názvem Jiná Gabriela Koukalová, kterou napsala společně s Martinem Moravcem. V knize vypráví o těžkých začátcích v biatlonovém světě, vztahu s Petrem Koukalem nebo o dlouholetých problémech s anorexií.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení