Automobilový průmysl zpomaluje. Jednání o růstu mezd v Libereckém kraji podle odborů přitvrdila

Jednání o zvýšení mezd pro letošní rok v Libereckém kraji přitvrdila. Důvodem je zpomalování ekonomiky, které pociťují zejména zaměstnavatelé v automobilovém průmyslu. Uvedl to Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů, která v kraji zastupuje zaměstnance zhruba 70 firem. Odboráři v Libereckém kraji žádají pro letošní rok další zvýšení mezd alespoň o dvě procenta nad inflaci, která už loni v listopadu přesáhla tři procenta.


Milan Šubrt z Asociace samostatných odborů. Foto: Jan Stránský

„Jednání jsou složitější než před rokem, kdy byl růst ekonomiky přeci jen trochu větší. Firmy nám při vyjednávání hlásí, že budou mít pokles. Letos tak bude navýšení mezd o něco nižší než v posledních letech, bude to kolem pěti procent," doplnil Šubrt.

Třeba zaměstnanci libereckého dopravního podniku by měli dostat přidáno na hodinu 15 korun stejně jako loni. V průměru by jim tak měla letos mzda vzrůst o dalších 2500 korun, což představuje až osm procent. Zaručuje jim to kolektivní smlouva uzavřená v roce 2018. „Smlouva byla výsledkem řádného vyjednávání s představenstvem, je platná a garantuje toto navýšení platu i letos," řekl předseda odborové organizace Zdeněk Leszkoven.

Průmyslové podniky platí v průměru 35 457 měsíčně

Menší růst tržeb a mezd v průmyslu než v minulých letech dokládají statistiky. Za tři čtvrtletí loňského roku vzrostly podle předběžných informací Českého statistického úřadu průměrné mzdy v průmyslu v Libereckém kraji o 5,4 procenta, o rok dříve byl růst mezd sedmiprocentní. V průměru vyplácely průmyslové podniky s více než stovkou zaměstnanců v Libereckém kraji 35 457 korun hrubého měsíčně. Víc brali lidé jen v Plzeňském a Ústeckém kraji, středních Čechách a Praze. V celostátním průměru vzrostly mzdy v průmyslu o 6,4 procenta na 36 048 korun.

Tržby průmyslových podniků do konce září loňského roku dál rostly, i když ne tak výrazně jako v předcházejících dvou letech. Tržby průmyslu v Libereckém kraji stouply za tři čtvrtletí loňského roku o 2,7 procenta bezmála na 129 miliard korun. V Jihomoravském a Plzeňském kraji ale průmyslové podniky zaznamenaly dokonce pokles tržeb. Firmy v Libereckém kraji už snižují stavy zaměstnanců, na konci září zaměstnávaly 47.497 lidí, o půl procenta méně než o rok dříve. Pokles počtu zaměstnanců zaznamenali statistici u průmyslových podniků ve všech krajích s výjimkou středních a jižních Čech a Moravskoslezského kraje.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE