Až do března zakázali kvůli polomům vstup do lesů

V oblasti Frýdlantského výběžku na Liberecku zakázali kvůli polomům vstup do lesů. Po extrémně silném větru byly lesní porosty v oblasti Albrechtic u Frýdlantu, Dětřichova, Kristiánova a Heřmanic vážně poškozeny. Zákaz bude platit až do 7. března 2019. „V lesích je velké množství polomů a vývratů, které jsou nestabilní a i bez dalšího podnětu padají a ohrožují návštěvníky lesa. Dochází i k pádu stromů, u kterých není poškození na první pohled vůbec patrné," popsala situaci v lesích mluvčí Městského úřadu Frýdlant Martina Petrášková.


V lesích navíc podle ní pracuje velké množství techniky a pracovníků, kteří se budou podílet na likvidaci kalamity.

„I samotný pohyb ve zdevastovaných porostech je nebezpečný pro zdraví a život návštěvníků lesa," řekla Petrášková. Kvůli popadaným a visícím větvím je podle úředníků města nebezpečný i pohyb po lesních cestách. Městský úřad proto rozhodl, že vstup do lesů zakáže, aby nebyli ohroženi návštěvníci lesa, a aby nedocházelo ke komplikacím při zpracovávání kalamity. Území je zřetelně označeno.

Podle krajského ředitele Lesů ČR Ludvíka Řičáře bylo zasaženo asi 300 hektarů lesů a poškozeno kolem 5000 metrů krychlových dřeva. Není to přitom poprvé, co letos vyhlásili na Frýdlantsku zákaz vstupu do lesů. Ze stejných důvodů nesměli lidé do lesů v oblasti také od konce ledna do konce března. Situace se navíc může ještě zhoršit, meteorologové dnes vydali varování před silným větrem, který v noci a o víkendu zasáhne celé Čechy. V nárazech má dosahovat až 70 kilometrů v hodině.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE