Bezdomovcům v Liberci a v Jablonci nabízejí „horké židle“

Alespoň takzvané horké židle nabízejí v mrazivých dnech lidem bez domova centra Naděje v Jablonci nad Nisou a Liberci. Když nestačí lůžka, mohou tito lidé přečkat mrazivou noc v teple pod střechou u stolu. „Není to tak komfortní, ale může to zachránit život,“ řekla dnes oblastní ředitelka spolku Naděje Milena Havrdová.


V noci na dnešek klesly v Libereckém kraji teploty až k minus 14 stupňům Celsia a na Jizerce v Jizerských horách pod minus 25 stupňů. Další noci mají být ještě mrazivější.

„Na zimu jsme připraveni, máme zásoby hygieny, potravin i teplých dek, obložnost našich středisek je 80 až 90 procent. A i když je kapacita lůžek naplněná, pustíme toho člověka do teplé místnosti, kde může přečkat noc a ohřát se," uvedla Havrdová.

Třeba v Jablonci má Naděje 25 lůžek v noclehárně a 35 lůžek v azylovém domě, v denním centru jsou schopni v mrazivých dnech nabídnout přes noc přístřeší pro dalších deset až 15 lidí. Liberecké centrum je menší, v Kateřinkách je 32 lůžek, přidali tam čtyři přistýlky, k tomu nabízejí židle.

Pracovníci spolku úzce spolupracují s městskou policií. „Pokud strážníci v takových mrazech narazí na ulici na lidi bez domova, vědí, že je k nám mohou dopravit. Také sami na možnost horké židle bezdomovce upozorňují," řekla Havrdová.

Někteří lidé ale do center či azylových domů nechtějí ani v takových mrazech. „Nutit je nemůžeme," řekla. Mají ale podle ní možnost dostat jídlo, teplé oblečení, osprchovat se a ohřát. Vše zdarma. Pro lidi bez přístřeší je podle Havrdové nejhorší začátek zimy a pak její konec, kdy už jsou jejich síly vyčerpané. „Často si myslí, že když venku přežili deset zim, přežijí i jedenáctou, ale nemusí to být pravda," dodala.

Podle náměstka libereckého primátora Ivana Langra (Starostové pro Liberecký kraj) jsou zatím jak v ubytovně Naděje v Kateřinkách, tak v libereckém azylovém domě Speramus volná lůžka. „V okamžiku, kdy nám organizace ohlásí, že mají plno, jsme připraveni otevřít kapacity v denním centru, a když ani to nebude stačit, tak máme připravený záložní plán, otevřít provizorní ubytovnu pro lidi bez domova v bývalém domě na půli cesty v Pastýřské ulici," dodal náměstek.

Podle meteorologů čekají do konce ledna Česko celodenní mrazy, oteplovat se má až začátkem února.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE