Běžkaři a cyklisty milovaná Prezidentská chata pod mikroskopem gastronauta Lukáše Hejlíka. Obstála?

Oblíbený herec a popularizátor kvalitní gastronomie Lukáš Hejlík opět zavítal na sever Čech. Zatímco minule pěl ódy na novou jabloneckou kavárnu Kafe na Pražský, tenktokrát vystoupal do Jizerských hor - na běžkaři, turisty a cyklisty zbožňovanou Prezidentskou chatu. Nedopadla zle, přesto obstála o něco hůře než jablonecká kavárna.Podívejme se, co Lukáš Hejlík napsal: „Ale jo, chutnalo nám. Dorazili jsme, zapadli a doufali, že nám někdo pomůže. Dali jsme si pohankový tataráček, to nás zajímalo, to jsme málokde viděli. Na horskou chatu super jídlo, i když tady, jasně většina půjde po klasikách. Však Prezidentská chata v Jizerkách je už ve službě 90 let! Úctyhodné. Chtěli jsme také zkusit bořšč, ale nebyla kapacita.“

Doplňme nyní za Liberecké Zprávy Hejlíkův historický postřeh a dodejme, že základní kámen byl položen 24.6.1928 . Stavbu založil spolkový dům Přátel přírody (Naturfreundehaus). Členové spolku po vlastním domě už dlouho toužili a stavbu ze dřeva a kamene pod hřebenem Královky připravovali několik let.

Na stavbě samotné odpracovali lidé ze spolku stovky brigádnických hodin a honosný dům dokončili v rekordně krátkém čase. Koncem listopadu téhož roku, kdy byla stavba zahájena (1928), se na místě sešla stavební komise, která povolila k 1. prosinci 1928 provoz domu. O týden později byla chata oficiálně otevřena.

Původně dům Přátel přírody vyvlastnili na začátku války nacisté, oblíbená chata se návštěvníkům hor uzavřela. Otevřela až za dalších 52 let.

V roce 1956 chata přešla pod Kancelář prezidenta republiky a fungovala jako rekreační zařízení pro zaměstnance Hradu. Pro veřejnost byla nepřístupná, dokonce nebyla vyznačená na turistických mapách a příjezdová cestu přehradila závora.

Na jaře roku 1989 nastoupili na Prezidentskou chatu jako správcovský pár manželé Šmausovi z Bedřichova. O dva roky později přišel pro Prezidentskou chatu zlomový rok - po více jak 50 letech otevřela veřejnosti. Správci si chatu vzali od státu do nájmu, od roku 1996 pod hlavičkou společnosti Ještěd spol. s r.o..

Od roku 2001 zvažovala Kancelář prezidenta, že se chaty zbaví a prodá ji. Nájemní smlouvy proto se správci uzavírala vždy jen na jeden rok. Nakonec se stát rozhodl chatu prodat zájemci s nejvyšší nabídkou bez ohledu na její budoucí využití. V srpnu 2011 k prodeji došlo. Nový majitel chatu zavřel.

Na což se nevydržel dívat jablonecký miliardář, sportovec, filantrop, milovník Jizerských hor a zakladatel Jablotronu Dalibor Dědek. Uzavřenou chatu od soukromého majitele odkoupil a nabídl původním správcům možnost vrátit se na Prezidentskou jako nájemci a provozovatelé. Došlo na rekonstrukci. V sobotu 1.12. 2012 pak opravená chata znovu otevřela. Od té doby si vydobyla prestižní místo na soupisce jizerskohorských restaurací. O víkendu o polednách tady lidé často stojí fronty až ven.

Ale nyní zpět k dojmům Lukáše Hejlíka, píše: „Rázný servis je zvyklý na návaly, pro ty co se přijdou najíst mimo polopenzi, která je tu pro ubytované, je tu část restaurace. Dali jsme si svíci s knedlíkem Pálffyho, zvlášť knedlík byl dobrý. To zalité maso omáčkou, zbytečně zklamání pro oko, které se na druhou stranu potěšit snaží. Šišky s mákem byly polotovarní, to se dá možná v turistických návalech očekávat (dá?), hojně posypané mákem a cukrem, ale přátelé, tohle jídlo se prostě musí koupat v másle, nemůžete mít pocit, že se udusíte prvním soustem. Na čepu krom plzně i skvělý Volt - jablonecký pivovar.

Na cestách asi fajn tip, ale poblíž je strašně moc dalších zajímavých konceptů, a tam bychom vás z našich zkušeností, na cestách poslali spíše, a tak by to možná chtělo právě pro neubytované hosty zabrat na preciznosti a servisu. Co myslíte vy?“

Inu, milí čtenáři Libereckých Zpráv, co myslíte Vy?

Lukáš Hejlík

Řídí se mottem: Někdy je lepší si trochu zajet, než se hodně spálit! A dodává: Každý den na cestách! Každý den nový a nový podnik, který dokazuje, jak se gastronomická situace v Česku lepší! Každý den nová vlajka na Mapě! Ta vás na vašich cestách nenechá ve štychu!

Sledovat jej můžete na Facebooku, viz odkazy výše v článku, nebo na webu https://gastromapa.hejlik.cz/ .

Fotogalerie Lukáše Hejlíka

Foto: Lukáš Hejlík (10 x )

 


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE