Bezplatné dárcovství krve má řadu výhod. Získat můžete třeba slevu na daních či benefity od pojišťoven

Slevu na daních nebo třeba benefity od svých pojišťoven mohou získat lidé, kteří se rozhodnou pro dárcovství krve bez nároku na přímou finanční odměnu. Takzvané bezplatné dárcovství zákon považuje za úkon v obecném zájmu a společensky uznávanou činnost. Podporu má stále častěji i u zaměstnavatelů, kteří zaměstnancům čas strávený odběrem krve zpravidla započítávají do jejich pracovního úvazku.


Ilustrační foto: Nemocnice Liberec

Odběry totiž často nelze provést kvůli náročnému režimu transfuzních stanic mimo pracovní dobu. Zvlášť, pracujete-li ve vícesměnném provozu, nebo se na vás vztahuje služební zákon.

Darovat krev znamená nabídnout vlastní životodárnou tekutinu zpravidla cizím lidem, což pro většinu zejména nových dárců bývá složité a důležité rozhodnutí. Zvlášť, pokud souhlasí právě s  modelem tzv. bezpříspěvkových odběrů, za něž dárci nedostávají přímou finanční odměnu. Získat ale mohou úlevu na daních nebo třeba benefity pojišťoven.

Formou bezpříspěvkového dárcovství zdravotnická zařízení ale chrání i své pacienty, kteří na krev čekají. Používá ho i Krajská nemocnice v Liberci. V případě finanční motivace totiž podle zkušeností transfuzních oddělení nelze vyloučit riziko, že dárce zatají či zkreslí informace o svém zdravotním stavu. Nemocnice nicméně jako bonus za bezplatné darování krve nabízí řadu výhod a zlepšuje komfort svým dárcům.  

Krev jako dar

Krev je ze zákona o dani z příjmu pokládána za dar v hodnotě několika tisíc korun. Tuto částku si mohou dárci odečíst od daňového základu a získat tak v ročním zúčtování slevu na dani. Celkově lze odečíst maximálně 15 % ze základu daně. Potvrzení potřebné pro tuto slevu na dani vydává v rámci kraje liberecké transfuzní oddělení.

Ilustrační foto: Nemocnice Liberec

Ocenění a další výhody pro dárce

Dárci mohou být oceňováni i podle provedených počtů odběrů. Darování krve či krevní složky se pokládá za jeden odběr. Pokud je ale proveden dvojitý odběr (odběr krevních destiček, červených krvinek), započítává se jako 2 samostatné odběry. Dárce v Libereckém kraji oceňuje Český červený kříž Liberec a Oblastní spolek Českého červeného kříže Jablonec nad Nisou.

Dárcovství krve je podle zákoníku práce považováno za tzv. úkon v obecném zájmu, protože jde o prospěšnou a společensky uznávanou činnost. Současně však zákon limituje zaměstnance, kteří chodí darovat krev nebo vykonávají jiné úkony v obecném zájmu, tak, že mají právo na pracovní volno pouze v případě, že nemohou provést tento úkon mimo svou pracovní dobu.

Další z řady výhod pro dárce konkrétně u nás v Libereckém kraji je bezplatné parkování v blízkosti transfuzního oddělení liberecké nemocnice, kde se odběry provádí. Místa zdarma jsou vyhrazena pro dárce plazmy, destiček, červených krvinek nebo pro ty, kteří jsou pozváni z akutních příčin. Parkovací kartu zapůjčuje dárcům přímo transfuzní oddělení a platí po dobu darování krve.

O výhodách a podmínkách darování krve se můžete informovat například na webových stránkách liberecké nemocnice www.nemlib.cz.

Jiří Plášil

spolupracovník Libereckých Zpráv


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE