Bojovník proti fašismu, legionář i talentovaný konstruktér „tanku pod vodu“. Poctou hejtmana oceněný plukovník ve výslužbě Josef Haisler

V okamžiku, kdy vstoupil na podium, sálem se rozezněl bouřlivý, téměř tři minuty trvající potlesk. Jen málokdo zažil v životě tolik historicky klíčových událostí, jako šestadevadesátiletý důstojník ve výslužbě Josef Haisler, který na přelomu října a listopadu jako jeden z osmi laureátů převzal cenu Pocta hejtmana 2019. Protifašistický bojovník, legionář, ale i talentovaný konstruktér a vášnivý jachtař, kterého přátelé přezdívají „živá kronika 20. století“.


Plukovník ve výslužbě a konstruktér Josef Haisler, oceněný Poctou hejtmana 2019. Foto: Liberecký kraj

Své síly v životě změřil s fašismem i komunismem. Přestože souboje to nebyly nijak jednoduché, pokaždé zvítězil. Především díky povaze, morálce a touze, které ho celý život hnala kupředu. 

„Poznat Pepu Haislera, znamená poznat člověka, který byl u všech zásadních okamžiků v naší historii. Největší životní radostní ale pro něho byla práce ve Výzkumném a zkušebním středisku 020 Doksy, kde jedním z jeho klíčových úkolů byla konstrukce tanku schopného jízdy několik metrů pod vodou. A tohoto přísně tajného a ve své době unikátního úkolu se zhostil se ctí,“ řekli během slavnostního galavečera při předávání ceny Pocta hejtmana 2019 o Josefu Haislerovi kamarádi Tomáš Rejzek a Břeněk Henke, který je zároveň předsedou Jednoty Československé obce legionářské v České Lípě.

Zadání, jak se brodit s tanky v sedmimetrové hloubce na kilometrovou vzdálenost, tehdy vyřešil úspěšně. Jeden z těžkých strojů se během testování bezchybně projel i po dně Dunaje. Jenže pak přišel osudový srpen 1968.

„Jeho osobnost v sobě skrývá ale i oportunistu a kontrarevolucionáře, který své znalosti radiotechniky dal do služeb vysílání regionální stanice Bezděz v době, kdy to bylo nesmírně důležité.  Vytvořil tak tehdy u nás v kraji jakousi místní obdobu vysílání Svobodné Evropy během krizového období roku 1968,“ připomněli při představování jednoho z laureátů ceny Pocta hejtmana 2019 Tomáš Rejzek a Břeněk Henke.

Srpnové události ho přivedly k definitivnímu politickému vystřízlivění. Za aktivity proti socialistickému zřízení byl následně vyhozen z KSČ i Výzkumného a zkušebního ústavu Doksy. Dostal i zákaz pracovat v okrese Česká Lípa a ocitl se v hledáčku komunistické státní bezpečnosti.

Režimu navzdory ale nepřestal být aktivní. Přispíval ke společenskému životu, jak jen mohl. Spoluzaložil například  Jachtklub ve Starých Splavech. A tento sport se pro něho doslova srdeční záležitostí. Ostatně, byl to právě on, kdo k němu postupně dokázal přilákat i řadu dalších nadšenců a známých. Nejednou se po rozbouřené vodě Máchova jezera proháněl například s přítelem generálem Richardem Tesaříkem, hrdinou Sovětského svazu z II. Světové války.

Aktivně se zastával i pronásledovaných, což mu několikrát zkomplikovalo život. Bojovnost a smysl pro spravedlnost jako by měl tenhle přímý potomek bratranců Veverkových, vynálezců ruchadla, a současně příbuzný Josefa Veverky, nejdéle vězněného žurnalisty v Československu a občana Liberce, tak nějak přirozeně v krvi.

Nikdy neměl televizi. Duševní svěžest si dodnes udržuje četbou novin a knih. I ve svých úctyhodných 96 letech dokáže podle kamarádů  podávat fyzicky náročné výkony, což prý potvrdil nedávno například tím, že při návštěvě zámku Frýdlant nekompromisně trval na tom, že si chce projít nejdelší vyhlídkový okruh.

„Rád bych těm dvěma hochům, co mě tu představili, řekl něco k tomu jejich projevu. Měli jsme kdysi kantora, který v roce 1938 musel utéct odtud z Liberec. A ten nám vždycky říkával. Kluci, nevěřte všemu, co se říká. Musíte si to vždycky srovnat se skutečností. A to se týká i projevu těch dvou pánů, kteří mě tu právě představili,“ zavtipkoval během přebírání ocenění Pocta hejtmana 2019 v Oblastní galerii Liberec Josef Haisler na adresu svých kamarádů.

Plukovník ve výslužbě Josef Haisler,

oceněný Poctou hejtmana 2019 za celoživotní přínos v boji za svobodu

Bojovník za svobodu, protifašistický bojovník.

Člen Československé obce legionářské.

Dlouholetý pracovník Vojenského výzkumného ústavu 020 Doksy, kde se podílel na celé řadě patentů týkajících se pancéřované tankové techniky.

Během druhé světové války zažil pochod smrti Mladou Boleslaví.

V současné době se jako člen Československé obce legionářské podílí na významných vzpomínkových akcích v Libereckém kraji.  

Komerční obsah


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE