Unikátní výuka naostro. Budoucím záchranářům koupila fakulta skutečnou sanitku za víc než sedm milionů

Klasické katederní přednášky a promítání powerpointových prezentací je už i v medicíně a ve výuce nelékařských oborů podle odborníků považováno za málo učinné. V Liberci proto technická univerzita pořídila studentům skutečnou sanitku za více než sedm milionů korun.


Podle děkana Fakulty zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci Karla Cvachovce se tato investice zúročí ve zkvalitnění výuky i v propagaci fakulty.

„Klasické ‚katederní‘ přednášky a promítání powerpointových prezentací je už i v medicíně a ve výuce nelékařských oborů považováno za málo učinné,“ domnívá se profesor Cvachovec. „Nejúčinnější ve vzdělávání – alespoň za oblast zdravotnictví to mohu říci – jsou simulační metody. Práce s figurínami, obrazovými metodami, jako je CT, a další metody. To je také důvod, proč jsme se rozhodli investovat do sanitního vozu,“ dodává Cvachovec.

Podle Radka Pirkla z univerzity je z pohledu simulační medicíny ideální, pokud je možné simulovat také reálné podmínky zásahu, tedy prostředí i tým lidí. „I toho lze díky sanitnímu vozu dosáhnout. Jeho vybavení se nijak neliší od nejmodernějšího vybavení vozů používaných v záchranářské praxi, a je tedy maximálně autentické. Sanitka je navíc vybavena kamerou a zařízením pro zvukový záznam. I to patří ke kladům simulační medicíny – studenti se mohou s odstupem na sebe podívat a poučit se z případných vlastních chyb,“ míní Pirkl.

Fakultní sanitka by mohla pomáhat i v realitě

Odborníci podle jeho slov na fakultě využívají už delší dobu pro výuku také laboratoř urgentního příjmu, která věrně simuluje prostředí nemocničního oddělení.

„Můžeme tak simulovat celý proces od výjezdu záchranné služby a ošetření pacienta v terénu po převoz a následnou péči na urgentním příjmu. Tímto konceptem jsme mezi zdravotnickými fakultami našeho typu unikátní,“ shrnuje Karel Cvachovec.

Foto: 3× TUL

„Naší vizí je také zapojit fakultní sanitku například při mimořádných situacích do záchranného systému a vyrážet s ní do terénu. Střetávají se tu ale legislativy a administrativy resortu školství a zdravotnictví, které lze sice těžko sladit, ale pracujeme na tom,“ uzavírá děkan Cvachovec.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE