Volby u sousedů. CDU Angely Merkelové může podle průzkumu v Sasku vyhrát

Německá vládní strana - Křesťanskodemokratická unie (CDU) - před důležitými volbami ve východoněmeckém Sasku posílila. Vyplývá to z aktuálního průzkumu pro veřejnoprávní televizi ARD. I tak ale vládní strana v zářijových hlasováních podle všeho utrpí výrazné ztráty ve srovnání s volbami před pěti lety.


Angela Merkelová. Foto: Wiki

Ve čtyřmilionovém Sasku by podle nového průzkumu CDU kancléřky Angely Merkelové mohla dostat 30 procent hlasů, když ve srovnání s červnovým průzkumem získala čtyři procentní body navíc. Druhá AfD má podporu 24 procent voličů, a je tak s velkým předstihem před Levicí se 16 procenty a Zelenými s 11 procenty. Do zemského parlamentu by se měli dostat ještě sociální demokraté se sedmi procenty. Okolo pětiprocentní hranice se pohybují svobodní demokraté (FDP) s pěti procenty a konzervativní Svobodní voliči (FW) s procenty čtyřmi.

I když CDU může zvítězit v Sasku, čekají ji nejspíš výrazné ztráty. Při posledních zemských volbách před pěti lety si totiž CDU v Sasku, kde je v koalici s SPD, přišla ještě na 39 procent hlasů. SPD měla tehdy v Sasku podporu 12,4 procenta voličů.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE