Centrum vzdělávání v Jablonci přijde kvůli havárii na dvojnásobek: 206 milionů

Centrum odborného vzdělávání na Střední škole řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou bude stát zhruba dvakrát víc, než se původně předpokládalo. Část školy se při rekonstrukci před rokem zřítila, kvůli sanaci a nutnému zpevnění náklady podle odhadů stoupnou na 206 milionů korun. Původní odhad byl 104 milionů. Zhruba 70 milionů získal na projekt kraj z Integrovaného regionálního operačního programu. Informovala o tom krajská radní pro rozvoj Radka Loučková Kotasová (ANO).


Ve škole se kvůli vážnému narušení statiky konstrukcí loni koncem listopadu zřítila část zdi v prvním a druhém patře. Situaci zhoršil těžký mokrý sníh, který zatížil střechu. Nikomu se nic nestalo, studenti se od zahájení prací učí jinde. Příčinou havárie byly podle statika zřejmě špatně odvedené práce na úpravách budovy v 80. letech, které zakrývaly omítky. Liberecký kraj tak už musel investovat přes 32 milionů korun do zabezpečení budovy. Metrostav ocelovou konstrukcí zpevnil čelní zeď a podepřel jednotlivá patra a postavil novou ocelovou konstrukci místo zřícené části budovy.

Generální projektant a jeho statik před zahájením dalších prací nařídili odstranit veškeré omítky, aby se zjistilo, zda jsou konstrukce v dobrém stavu. „Při tom se ukázalo, že jsou pod omítkami dutiny a nezpevněné části, které je potřeba zasanovat, než bude možné vylít strop a sejmout konstrukci v Podhorské ulici," řekl Jakub Syrovátka z krajského odboru investic a správy majetku. Původní projekt se zabýval jen prvním a třetím patrem, teď je podle něj nutné přistoupit k objektu komplexně a odstranit omítky všude, aby se předešlo dalším haváriím.

Dodatečné náklady se odhadují na 60 milionů korun, které musí kraj najít ve svém rozpočtu na úkor jiných připravovaných akcí. Kvůli vysokým nákladům měli krajští radní na stole i další možnosti. „Prověřovali jsme všechny možné, více či méně radikální postupy, jedním z nich byla i demolice budovy," doplnil náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Demolice by ale, jak se ukázalo, byla problematická, vyžádala by si mimo jiné zpevnění sousedních budov, vybudování opěrné zdi pro sousední silnici. Vedení kraje dalo proto přednost pokračování stavby.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE