Češi jezdí do Německa dvakrát více než před deseti lety, zájem o Sasko rychle stoupá

Za deset let od roku 2008 do roku 2018 vzrostl počet přenocování českých turistů v Německu více než dvojnásobně. Loni se v Německu ubytovalo přes 620 tisíc Čechů a strávili tam 1,3 milionu nocí, počet jejich přenocování se meziročně zvýšil o 12,4 procenta. Letošek podle vedoucího Německé turistické centrály pro ČR Jana Pohaněla rovněž ukazuje, že zájem Čechů o Německo stoupá - od ledna do srpna to bylo o 3,5 procenta více. Zájem roste také o východní Německo, Sasko patří mezi regiony, o něž zájem stoupá nejrychleji.


Foto: Šárka Vacková

Češi se podle Pohaněla začínají vracet i do bývalého východního Německa. Německá turistická centrála vychází ze statistik Německého spolkového úřadu o počtu hostů v hromadných ubytovacích zařízeních. Nerozlišují mezi turisty a lidmi cestujícími služebně.

„Čísla, které máme ze severu, jsou spíše na chvostu, ale zaznamenáváme prudký nárůst v Braniborsku (35 procent) a Sasku (25 procent), což bylo suverénně nejvíce," dodal Pohaněl. Trend podle něj ukazuje, že Češi míří do bývalého východního Německa, v absolutních číslech nicméně stále dominuje západní Německo.

Zhruba třetina přenocování českých turistů připadá na sousední Bavorsko. „Na druhém místě co do počtu přenocování Čechů se umístilo Bádensko-Württembersko a pak v žebříčku pokračuje Berlín, kam Češi, předpokládám, jezdí za volnočasovými aktivitami. Jen pro srovnání v loňském roce v Berlíně bylo 150 tisíc přenocování českých hostů," řekl Pohaněl.

O největší ostrov v Německu Rujána, který se rozléhá na severovýchodním okraji spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko v Baltském moři a byl před revolucí hojně navštěvovaný turisty z východního bloku, takový zájem ze strany současných českých turistů jako kdysi zatím není.

Pád berlínské zdi v listopadu 1989 a znovusjednocení Německa v následujícím roce se podle centrály staly nejsilnějším „hnacím motorem" turistického růstu v Německu. Krátce po převratu se v tehdejší Spolkové republice Německo uskutečnilo přes 31 milionů mezinárodních přenocování, z toho v bývalé Německé demokratické republice 3,4 milionu. V letech 1993 až 2018 se počet mezinárodních přenocování v Německu více než zdvojnásobil, a to z 34,7 milionu dokonce až na 87,7 milionu.

„Češi jsou aktuálně (v počtu přenocování) na 16. místě, nejvíce do Německa jezdí Holanďané. Následují Švýcaři, Američané a Britové, byť kvůli brexitu zaznamenáváme pokles. TOP 5 uzavírá Rakousko," dodal Pohaněl.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE