Češka žijící v Sasku píše pro Liberecké Zprávy: Sasové jedli skřivany, vymysleli zubní pastu i podprsenku s nastavitelnými ramínky

Sasko, německy Sachsen, není jen lecjaká malinká spolková země, která se přilepila k hranicím s Českou republikou. Víte, odkud pochází první ústní voda (1892)? Kde byla vynalezena podprsenka s nastavitelnými ramínky (1899)? Kde byla vyrobena první zubní pasta (1907)? A odkud se vynořila sláva prvního kávového filtru Melitta (1908)? - V Sasku. Přečtěte si několik kuriozit a postřehů, které jste o našich sousedech možná nevěděli.

Průmyslové dny v Sasku. Foto: Šárka Vacková

Pojídání skřivanů zarazil Albert I., Sasové si poradili

Sasové jedli rádi skřivany. Roku 1876 skřivanskou lahůdku král Albert I. zakázal. S tím si snadno poradila saská pekařství. Upekly těsto s marcipánem ve tvaru nanošených větviček a zákusek spojily těstovým proužkem. Sladký gurmánský dezert se jmenuje „Lerchen“ a chutná báječně.

Duroplastová karoserie ze Zwickau

Auto zarachotí. Duroplastová karoserie se zachvěje. Z výfuku se vyvalí dým. A sněhově bílý trabant s nápisem na zadním skle se vydává na svou cestu. První luxusní vozidlo té doby bylo sešroubováno roku 1957 v saském městě Cvíkov, německy Zwickau. Automobil se stal světovým unikátem. 

Opulentní, ale přitom levné Lipsko

Žádné německé město nemá tolik kulturních památek jako Lipsko, německy Leipzig. Najdeme tu 15 000 monumentálních a opulentních staveb, u kterých se zatají dech. Jsou krásné. Jsou nádherné. Jsou jedinečné. A Lipsko žije. Nájmy se pohybují v zaplatitelných mezích. Ceny v obchodech jsou přijatelné. Bary a restaurace se pyšní svou moderní kulturou. Životní úroveň se tu blýská v zelených číslech naproti červeně alarmujícímu Berlínu, Mnichovu nebo Praze.

Jezdím trabantem, protože slunce vždy vychází na východě. / Ich fahre Trabant, weil die Sonne immer im Osten aufgeht.

MegaMarx

7,1 metru vysoký (s podstavcem 13 metrů) a 40 tun těžký, Karl-Marx monument v Saské Kamenici, německy Chemnitz, vytváří další neodmyslitelnou saskou raritu. Po Leninově hlavě, která je o 60 kilogramů těžší, je „Marxova hlava“ nejtěžší busta na světě. Tradičně se u ní konají festivaly, koncerty i shromáždění. 

Porcelánová kolébka v Sasku

1,1 milionu euro – rekordní částku zaplatil japonský sběratel roku 2011 za figurku lva z míšeňského porcelánu. Saská manufaktura se datuje od roku 1710 a je nejstarší porcelánkou v Evropě, která je dodnes funkční. Dech beroucí a křehce vypadající porcelánová keramika má ve svém znaku dva překřížené meče. 

Dopravu ze semaforů řídí ženy

Semaforová červená paní –, zůstávám stát. Zelená – jdu. Od roku 2004 se v saských městech rozsvítil první semaforový piktogram ženského formátu se sukní a copem. Narazíme na něj například v Drážďanech, německy Dresden, nebo ve Cvikově, německy Zwikau. Feministky se radují.

Řemeslné trhy v Sasku. Foto: Šárka Vacková

Sasko, co by kamenem dohodil

Nepřehlédnutelný kout, který máme na dosah ruky. Sasko není jen nákupní centrum Primark a historický Zwinger, ale i malebná krušnohorská městečka, původní řemesla, příroda a přírodní díla, kultura, treky, sport, zábava, zvyky a tradice, která spolu v roce 2019 navštívíme, ať už trabantem, vlakem, autem, na lodi, na kole nebo pěšky. Máte se na, co těšit. 

Základní informace o Sasku: 

Spolková republika Sasko, německy Sachsen, byla zřízena roku 1990 a stala se jednou ze 16 německých spolkových zemí. Drážďany si urputně drží nálepku hlavního města, i když Lipsko mu dýchá na záda. V Sasku žije 4,05 milionu obyvatel (2013), každý třetí Sas bydlí v Drážďanech, v Lipsku, nebo v Saské Kamenici. Spolková republika Sasko zaujímá plochu 18 420 km² a je 7,2 krát větší než německá spolková republika Sársko, německy Saarland. 

Šárka Vacková


O autorce: Vystudovala cestovní ruch a germanistiku. Pochází ze Zderadic a žije již několik let v Chemnitz. Je na vlastní noze a díky její kreativitě, nadšení pro život, ale i pragmatickému pohledu na svět, si Šárka vytvořila široké spektrum portfolia, které ji živí. Věnuje se česko-německé spolupráci. Píše investigativní reportáže. Překládá a tlumočí. Vyučuje. Koučuje. Sportuje. Fotografuje. Cestuje. O tom všem i přednáší – vesele, vtipně a zajímavě. Dělá to, co ji baví. Více se o Šárce dozvíte na www.sarka-projekte.de a na www.on-the-continent.com.Celkem
Sdílení

0 komentářů

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

.