Čeští vojáci budou měnit barvu jako chameleoni. V Liberci vyvinuli speciální uniformu, která se barví podle toho, jestli je voják v lese nebo na poušti

Měnit barvu jako chameleoni budou díky libereckému vynálezu vojáci. Jak to funguje? Při pohybu v lese má uniforma tmavozelené odstíny. V sušším a teplejším prostředí zesvětlá, to je základní princip. Děje se tak díky termochromním pigmentům v materiálu, ze kterého je „chameleoní“ uniforma vyrobena.


Unikátní uniforma z Liberce. Foto: TUL

Existují dvě základní varianty kamufláže Armády České republiky. První je klasická „lesní“ s hnědými a zelenými odstíny. Druhá je světlejší „pouštní“ varianta pro použití například na misích v sušším prostředí Afghánistánu.

„Světlejší varianta kamufláže je ovšem vzhledem ke stávajícím suchům čím dál aktuálnější i na našem území, kde například na vyprahlé louce bude voják lépe maskován v ‚pouštní‘ než klasické ,lesníʻ verzi kamufláže,“ říká vedoucí vývoje docentka Martina Viková.

Je to právě ona, odbornice z z katedry materiálového inženýrství fakulty textilní, kdo za úspěšným projektem stojí. Uniforma mění barvu díky termochromním pigmentům v materiálu, ze kterého je „chameleoní“ uniforma vyrobena.

Barva se začne měnit při 37 °C

„Termochromní pigmenty jsou nastavené tak, aby tmavě zelené ladění přecházelo do světlejšího při 37–40 °C. Změna se může dít opakovaně a dlouhodobě. Jednou z výzev vývoje chameleoní kamufláže bylo stabilizování světlostálosti použitých pigmentů, tak aby dlouhodobě odolávaly slunečnímu záření. To se podařilo,“ dodal Radek Pirkl z univerzity. „Použitou textilii s termochromními pigmenty opatřili naši vědci také voděodolnou vrstvou, která dobře obstojí v náročných terénních podmínkách,“ dodal.

S Armádou České republiky podle něj spolupracuje tým katedry na kamuflážích řadu let. „Už dlouhá léta jsme laboratoří pro rozhodčí měření barevnosti kamufláže. Pokud chce nějaká firma vyrábět kamufláž pro českou armádu, může v našich laboratořích ověřit barevnosti, které jsou přesně definované,“ říká docentka Viková. Liberečtí odborníci byli podle ní rovněž přizváni do armádní pracovní skupiny, která obranný kamuflážní systém našich vojsk navrhovala.

Členové vývojového týmu: docentka Viková, Marcela Pechová a pánové (zleva) Branislav Budoš, Aravin Prince Periyasamy a Dominik Dušek. Foto: TUL

„Řekli jsme si, že parametry barevnosti kamufláže známe důkladně, chameleoními textiliemi, které mění barvy v závislosti na UV záření, teplotě, případně jiných faktorech, se zabýváme dlouhodobě, tak proč tyto naše znalosti nevyužít při vývoji proměnlivé kamufláže pro armádu,“ vysvětluje Martina Viková.

„Na vývoji prototypů oděvů se po dva roky podílel celý tým katedry materiálového inženýrství Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci, který se mohl opřít také o výsledky unikátního pracoviště Laboratoře měření barevnosti a vzhledu vedeného profesorem Michalem Vikem. Na vývoji se podílely také studentky Marcela Pechová, Petra Honejsková a Nikola Ctiborová,“ upřesnil.

Prototyp oděvu nyní předají liberečtí vědci Vojenskému výzkumnému ústavu k testování a případné finalizaci návrhu.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE