Chovatelé pozor. Pokuta za neočipované psy se od poloviny ledna zvýší na 50 tisíc korun

Od poloviny ledna se zvýší pokuta za neočipované psy z 20 000,- na 50 000,- korun. S odkazem na novelu veterinárního zákona, která začne platit ve středu, na to dnes upozornil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Až do roku 2022 ale nebude fungovat centrální registr psů, ve kterém by byly informace z čipů sjednocené.


Pokuta za neočipování psa se od poloviny ledna zvýší na 50 tisíc. Ilustrační foto: PxHere

Absenci registru kritizovali někteří soukromí veterináři. Zatím existuje několik dílčích databází, lidé ale nemají povinnost nechat zvíře s čipem zaregistrovat. Některá města mají vlastní registry. Podle slánského veterináře Jaroslava Fidlera měli zákonodárci nejdříve vytvořit centrální registr a až poté zavést povinné čipování. To je nutné od začátku roku. Ministerstvo zemědělství již dříve odhadlo náklady na vytvoření centrální registru na 50 až 60 milionů korun.

Například v Liberci na severu Čech je nyní nahlášení čísla čipu psa do registru města dobrovolné, v sousedním Jablonci nad Nisou tato možnost není vůbec, ale třeba v Novém Boru ho musejí majitelé psů nahlásit povinně. V České Lípě mají tuto povinnost dokonce už od roku 2012.

Zavedení povinného čipování je jedním ze série kroků proti existenci takzvaných množíren, kde jsou zvířata chována pro zisk z prodeje štěňat. Psy musí nechat majitelé očipovat před předáním novému majiteli nebo do tří měsíců věku. Na nečipovaného psa se bude pohlížet jakoby neměl platné očkování. Za to hrozí pokuta nyní 20 000,-, od poloviny ledna potom až 50 000,- korun.

V evidenci libereckého magistrátu je skoro 6400 psů, město po majitelích číslo čipu vyžadovat nebude. „Do formuláře k registraci k poplatku zavádíme od 1. ledna 2020 nepovinnou kolonku číslo čipu. Pokud ji poplatník vyplní, může být pomocným údajem, obdobně jako číslo evidenční známky při spolupráci s útulkem při zjišťování majitele zaběhnutého psa,“ informovala před koncem uplynulého roku mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová.

Podle informací od veterinářů z Libereckého kraje se ceny za čipování psa pohybují nejčastěji od 400 do 650 korun.

Novela mimo jiné ukládá chovatelům, kteří chovají tři a více fen starších jednoho roku, nahlášení zvířat veterinářům.

„Na základě poslaneckého návrhu dochází také k úpravě věku, ke kterému musí být štěňata v chovech označena mikročipem. Psi budou muset být označeni nejpozději do tří měsíců věku. Pokud z chovu přechází k novému majiteli před dovršením tří měsíců, musí být v okamžik přechodu již označená,“ uvedl Vorlíček.

Zákon také dává veterinářům nové pravomoci vůči útulkům. Pokud SVS při jejich kontrole zjistí závažné nebo opětovné porušování pravidel, budou jim moci zrušit registraci.

Zpřísňují se také pravidla pro přemisťování šelem a primátů v rámci ČR. Aby je mohli chovatelé přemístit, budou si muset u veterinářů vyžádat osvědčení.

„Tím získá veterinární dozor lepší přehled o pohybu těchto zvířat v ČR. V případě přemísťování primátů bude veterinární osvědčení potřeba již od 15. ledna, v případě šelem poté, co bude schválena novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, která je aktuálně ve schvalovacím procesu,“ dodal mluvčí Vorlíček.

Novela také umožní vyrábět potraviny z hmyzu, jak pro zvířata, tak pro lidskou spotřebu. Přináší také změny u porážek zvířat. Limit pro tzv. domácí porážky skotu na tři kusy ročně se bude vztahovat na zvířat od jednoho roku, dříve to bylo od dvou let.

„Zpřísňují se pravidla pro porážku nemocných, vyčerpaných nebo zraněných zvířat na jatkách. Ty bude možné nově vykonat pouze za přítomnosti úředního veterinárního lékaře. Porážky na malých jatkách, na nichž nefunguje stálý veterinární dozor, budou muset jejich provozovatelé ohlásit SVS minimálně tři dny dopředu, až dosud to bylo 24 hodin,“ uzavřel mluvčí Státní veterinární správy.

Tuto změnu schválili poslanci poté, co se zjistilo, že na jatkách ve Všeticích na Benešovsku se kopalo do zvířat. Na videu, které se loni na podzim dostalo na veřejnost, bylo vidět používání mimo jiné elektrických pohaněčů na hlavy a trup zvířat, což se podle zákona nesmí. Případ řeší policie.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE