Dalibor Dědek je 38. nejbohatší Čech, ubral plyn, ale i tak jeho majetek čítá skoro 6 miliard

Magazín Forbes sestavil žebříček nejbohatších Čechů za rok 2018. Jablonecký zakladatel Jablotronu, filantrop a svého času také krátce politik Dalibor Děděk se umístil na 38. místě. Jeho majetek má hodnotu 5,7 miliardy korun. Nejbohatším Čechem je liberecký rodák, muž, který v Liberci studoval Petr Kellner. Jeho majetek má podle Forbesu hodnotu 310 miliard korun.

Dědek před časem Libereckým Zprávám svěřil, že uvažoval o letu do vesmíru. Myšlenku nakonec opustil, a jak říká, nyní pátrá po tom, „co je smyslem toho, proč jsme tady.“

Dědek zvolnil, píše Forbes. „Po loňském veletoči v politice se více věnuje rodině a věcem, které ho baví, což je samozřejmě stále také skupina Jablotron. Ta vyrábí a přes partnery instaluje zabezpečovací zařízení a provozuje vlastní pult ochrany pod značkou Kruh. Spolumajitelem skupiny je Miroslav Jarolím, jenž Daliboru Dědkovi prý splácí čtyřicetiprocentní podíl. Zakladatel Jablotronu patří mezi nejvýznamnější české donátory nejen ve svém regionu a hodně rozvíjí Nadaci Jablotron,“ dodává magazín Forbes.

Liberecké Zprávy před časem přinesly s Daliborem Dědkem rozhovor o jeho kosmických plánech. Kromě jiného v něm přiznal, že si chtěl koupit leetenku do vesmíru.  Nápad utratit nemalou částku peněz za letenku do vesmíru ho pokoušel v době, kdy přišla jedna z velmi atraktivních nabídek na prodej společnosti Jablotron, kterou spoluzaložil a řadu let také stoprocetně vlastnil. Z nabídky na výlet za planetami, který si může dovolit jen málokdo, ale nakonec sešlo, protože známý byznysmen a filantrop si prý uvědomil, že lepší bude investovat do něčeho důležitějšího.

„Je pravda, že svého času jsem o tom uvažoval, ale naštěstí jsem si zachoval chladnou hlavu a zdravý rozum. Nakonec jsem tu myšlenku opustil,” uvedl v rozhovoru pro Liberecké Zprávy miliardář Dalibor Dědek.

Svého času investoři za Jablotron nabízeli takové peníze, že byl jen kousek od rozhodnutí, si vesmírnou cestu dopřát. „Říkal jsem si: Hrome, Dědku, co si za to koupíš, co s tím uděláš ? Pak jsem si ale uvědomil, že ta suma je vlastně realivně malá na to, abych utrácel za lístek na Space X. Ale víte co, tohle by stejně nebylo to pravé. Co bych viděl? Planety víc zblízka? To mě mnohem víc láká, že jsme udělali třeba startup s matematicko-fyzikální fakultou v Praze, kde bádáme nad vývojem palivových článků,” vysvětluje známý český miliardář.

A dodává, že čím je starší, tím více si přeje pochopit, jak vše kolem nás funguje. „Co je smyslem toho, proč jsme tady. A co celý ten obraz, ať už se na to dívám ve smyslu, z čeho jsme stvoření, až po to, co nás vlastně utváří, znamená. To mě skutečně láká a zajímá víc, než let do kosmu.”

Ve velkém rozhovoru, který na portálu Liberecké Zprávy, vyšel o něco později, se svěřil s tím, že nemá rád kývače. „Nejhorší je, když si vyberete podřízené, kolegy nebo společníky, kteří vám neustále říkají: Ano, pane Dědku. Máte pravdu, pane Dědku. Vždycky jsem měl tendenci si vybírat lidi, kteří mi říkali, že nemám pravdu. A klidně se mnou šli i do konfliktu. Stejně jsem postupoval i při hledání toho, kdo po mě firmu převezme. Protože po prvním pokusu jsem si uvědomil, že to musí být někdo, kdo je skutečně rázný typ.“


Celkem
Sdílení

0 komentářů

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označeny *

*
*

.