Dálnice z Liberce do Prahy bude mít od Boleslavi šest pruhů

Komfortnější bude cestování po dálnici D10 mezi Libercem a Prahou. V úseku z Mladé Boleslavi do hlavního města totiž na každé straně přibude jeden jízdní pruh. Celkem tak řidiči využijí šest pruhů. Ředitelství silnici a dálnic bude nové pruhy přistavovat proto, že bez rozšíření by se dálnice za čas dostala na svou maximální kapacitu. Stručně řečeno: ve dvou pruzích by jezdilo víc aut, než by bylo únosné.

„Na každé straně dálnice přibude jeden pruh, zároveň dojde k související úpravě mimoúrovňových křižovatek,“ potvrdil Libereckým Zprávám mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Rozšíření se podle něj nepřipravuje z důvodu zrychlení cesty, rychlostní limity zůstanou podle Studeckého v drtivé většině úseků stejné. „Rozšíření se chystá proto, že zejména u Prahy a Mladé Boleslavi se očekává ve výhledovém období dosažení kapacity dálnice,“ dodal Studecký.

Už dnes jezdí p D10 denně až 40 tisíc aut. „Dálnice D10 dosahuje roční průměrné dopravní intenzity v rozpětí 30 až 43 tisíc vozidel za den,“ konstatuje mluvčí.

Přesto však vozovka zatím není na hranici své maximální kapacity. „D10 se v tuto chvíli na hranici kapacity nepohybuje, ve všech sledovaných úsecích dosahuje dálnice úrovně kvality dopravy maximálně stupně C. K naplnění, respektive k překročení kapacity dochází až u stupňů E a F,“ vysvětlil Studecký.

Zatímco u Liberce překročení kapacity nehrozí, u Boleslavi ano. Proto povede šest pruhů jen tam. „O výstavbě šestipruhu je vhodné uvažovat v situaci, kdy lze očekávat, že výhledové intenzity budou překračovat hodnotu 60 tisíc vozidel za den,“ vypočítal Studecký.

Dálnice D10 z Mladé Boleslavi do Liberce tak zůstane prozatím čtyřpruhová. „Na úseku z Mladé Boleslavi do Liberce se chystají pouze běžné opravy dálnice včetně rekonstrukce dálničních mostů. Ani ve výhledovém období zde neočekáváme jakékoliv kapacitní problémy.“

Kdy se začne šestipruh stavět zatím není jasné. „V tuto chvíli nelze odhadovat jakékoliv termíny, plánované rozšíření je ve fázi studie,“ uzavřel Studecký.


Celkem
Sdílení

0 komentářů

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označeny *

*
*

.