Další ozvěna lyžařského mistrovství světa z roku 2009. Liberec má platit penále 609 tisíc korun

Po dubnové pokutě nyní město Liberec řeší další dozvuk lyžařského mistrovství světa, které se na Ještědu a ve Vesci konalo v roce 2009. Zatímco v dubnu šlo o pokutu od finančního úřadu ve výši 614 tisíc korun, a to za administrativní pochybení, teď se jedná o penále. Liberec má uhradit dalších 608 700 korun.


Porušení rozpočtové kázně v rámci pořádání Mistrovství světa v klasickém lyžování 2009. Tak zní lakonický titul spisu, který se nyní dostal na stůl libereckým radním. Jde o to, že kvůli šampionátu město dostalo platební výměry na penále za prodlení s odvody za porušení rozpočtové kázně. Celkem jde 608 700 korun. Jak stojí v dokumentu, splatnost je do 12. června. Radní se nicméně pokoušejí splatnost odsunout.

Konkrétně žádají o posečkání do posledního dne letošního roku. Současně se pokusí dosáhnout i prominutí. „Jde o sumu, kterou by město mělo na základě výměru finančního úřadu odvést do státního rozpočtu,“ upřesnila mluvčí magistrátu Jana Kodymová.

Radní a zastupitel za Starosty Michal Hron dodal, že jde skutečně o jeden z pozůstatků šampionátu, na který Liberec čerpal bezmála miliardovou dotaci. „Město tehdy dostalo dotaci, tuším, převyšující devět set milionů korun na celkem třicet pět akcí. Konaly se ve Vesci a na Ještědu. Toto se týká prodlení s odvodem za poslední dvě akce,“ vysvětlil.

Připomeňme, že v dubnu Liberec dostal další pokutu od finančního úřadu. Zaplatit má 614 tisíc korun za administrativní pochybení, kdy k několika stavbám podpořeným státní dotací zřídilo město zástavní právo při vydávání dluhopisu. „Takže nikdo nic neodnesl, jenom bylo zřízeno zástavní právo a porušeny podmínky dotace,“ řekl primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Zmínil například silnici v Horním Hanychově za 15 milionů korun či přístupovou cestu ke skokanským můstkům na Ještědu za 14 milionů korun. Původně vyměřená sankce byla šest milionů korun, městu se ale podařilo vyjednat snížení na desetinu a chce v tom pokračovat.

„Budeme žádat o prominutí, pokusíme se využít každé možnosti,“ řekl náměstek primátora Jiří Šolc.

Pro Liberec to není jediná pokuta v souvislosti s mistrovstvím světa v klasickém lyžování, které se konalo od 18. února do 1. března 2009. Město na nich dosud zaplatilo skoro 17,5 milionu korun. „Je to zřejmě poslední výměr, který jsme dostali v rámci toho mistrovství,“ uvedl další primátorův náměstek Jiří Němeček. Z veřejných zdrojů šly na uspořádání světového šampionátu před deseti lety a vybudování sportovišť přes dvě miliardy korun. Ze státního rozpočtu to bylo téměř 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal 165 milionů.

s využitím ČTK

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE