Další hráč na realitním trhu. U Nisy postaví 114 bytů, celkem jich v Liberci vznikne 2500

Liberec se mění v město nových bytů. Vedle již oznámených bytových projektů na Perštýně, na Papírovém náměstí, u silnice mezi Libercem a Jabloncem a na území bývalé Textilany vstupuje nyní na liberecký trh další hráč. SBD Sever, které se v regionu stará o více než 10 tisíc bytů, vybuduje v sousedství mrakodrapu krajského úřadu u řeky Nisy celkem 114 bytů. Na rozdíl od Perštýna, Textilany i Papíráku půjde o bydlení družstevní.


„Jde o byty všech velikostí, ale nejvíce je těch menších,“ řekl Libereckým Zprávám předseda SBD Sever Petr Černý.

Oázu v centru, jak se projekt jmenuje, navrhl architekt Radim Kousal, jenž je v Liberci podepsán například pod vyzdvihovanou knihovnou, ale také pod obchodním centrem Forum.

„Stavět se bude na pozemku bývalých Montážních závodů Liberec,“ upřesnil Černý.

Ve třech věžových domech tady vznikne 114 bytů, k nimž připadnou sklepy a 146 krytých parkovacích stání.

Družstevní systém spočívá v tom, že kupující zaplatí na začátku 25% ceny a zbylých 75% poté splácí jako nájemné následujících pětadvacet let. Poté si může byt převést do osobního vlastnictví. Výhodnější je podle Černého tento systém například pro lidi, kteří z různých důvodů nedosáhnou na hypotéku.

Například cena bytu 2 + KK o velikosti 94,6 metrů čtverečních vyjde celkem na 3 499 500 korun. Družstevník zaplatí na začátku 874 875 korun a poté měsíčně splácí 13 422 korun.

„Zájemce máme, kupci už se nám hlásí. K nastěhování budou byty na konci roku 2020,“ dodal Černý.

Připomeňme, že v Liberci bude stavět rovněž investorská skupina LIF v jámě po plánovaném obchodním domě na Perštýn. Syner zase chystá byty na Papírovém náměstí. Stejná firma hodlá vybudovat novou zelenou čtvrť mezi Libercem a Jabloncem, u rychlostní silnice, kde mělo původně před mnoha lety vzniknout centrum urgentní medicíny. A společnost Middle Europe Investments plánuje stavět na rumišti po Textilaně.

Perštýn s věžáky

Na Perštýně jde o projekt za více než miliardu korun. Získal již územní rozhodnutí. Soukromý investor chystá výstavbu inovačního centra, garáží zhruba pro 750 aut, bydlení pro 500 až 800 lidí, ale počítá i s výstavbou školy nebo domova pro seniory, sportovišti nebo parkem. „Půjde skutečně o zcela novou čtvrť Liberce,“ potvrdil Libereckým Zprávám Tomáš Kučera z liberecké investiční společnosti LIF. Ve vrchní části prostoru vyroste osm bytových domů. V sousedství budou tři vyšší budovy, až čtrnáctipatrové. Jejich využití bude kombinované, jak pro bydlení, tak pro kanceláře. Měla by v nich být restaurace i posilovna. „Právě v těchto věžácích, v jejich nejhornějších patrech, by mohly vzniknou exkluzivní byty, penthousy, s výjimečnou vyhlídkou,“ míní Kučera. Celkem bude na Perštýně 20 nových budov. Vznikne čtyři sta bytů. A desítky tisíc metrů čtverečních kanceláří. Na Perštýně bude žít a pracovat tisíc až dvanáct stovek lidí.

Energie Papíráku

Na Papírovém náměstí, v okolí Lucemburské ulice, hodlá stavět Syner Group. Vybuduje 115 bytů. Domy budou ve většině čtyř až pětipatrové. Pravděpodobně s plochými, možná zelení osázenými střechami. V plánu jsou i dva věžové domy, 16ti a 18ti patrový. „Papírák má enormní potenciál. Chceme začít ve spolupráci s městem společně celý prostor kultivovat. Doufáme, že když přeměnu Papíráku odstartujeme, že se celá energie přenese do okolí. Lidé, kteří tam podnikají nebo vlastní nemovitosti, nám říkají, že čekají až to vykopneme, a potom také svůj dům opraví. Myslím, že můžeme letité nicnedělání okolo Papíráku odšpuntovat, přivedeme tam nové rezidenty. Což zahájí transformaci celého prostoru,“ řekl Libereckým Zprávám Petr Syrovátko mladší.

Místo nemocnice byty

Stejná firma plánuje budovat bytové domy také na místě dnes zasypané jámy u nové silnice mezi Libercem a Jabloncem, kde měl původně vzniknout pavilon urgentní medicíny. Konkrétně 850 bytů s veškerou občanskou vybaveností. Součástí nové čtvrti, kde budou žít zhruba dva tisíce lidí, by mohl být dětský snowpark nebo venkovní hřiště. Domy by měly být pěti či šestipatrové. Parkování bude pod zemí, případně v parkovacím domě. Do lokality bude jezdit standardní městská hromadná doprava. „Chceme postavit zelené město. Celé je to uprostřed zeleně, obklopené lesy,“ řekl Libereckým Zprávám Syrovátko junior ze Syner Group. Budovat se má na území o rozloze 200 tisíc metrů čtverečních. Byty by měly být cenově dostupné. „Cítím v Liberci enormní zájem lidí ze sídlišť postoupit někam jinam, do nového kvalitního bydlení. A toto bude šance i pro ně,“ věří Syrovátko. Součástí plánu, který je na samém začátku, je kromě bytů, obchodů, restaurace a obecně občanské vybavenosti také nová sjezdovka vedená z kopce lesem za budovami. Nová silnice, která vede nedaleko, bude oddělená valem. „Akusticky to bude zařízené tak, aby hluk ze silnice obyvatele nerušil, to je základ,“ míní Syrovátko.

Strategická Textilana

Devítihektarový pozemek po zdemolované textilní fabrice před časem koupila investiční společnost Middle Europe Investments. Plánuje tady vybudovat tisíc bytů. Architekt Jiří Janďourek, poradce primátora, míní, že zástavba by mohla být ještě kompaktnější a hustější. „Jde o území, které je polohou velmi strategické. Zároveň je ale v jistém smyslu i problematické. V místě existuje určitá historická zátěž, jde o území v údolí, místo po bývalé textilní fabrice a současně jde o místo, které je důležitou spojnicí mezi libereckou přehradou a dolním centrem Liberce. Podle mě by se prostor po Textilaně měl urbanizovat poměrně intenzivně, skoro bych řekl, že by se měl stát subcentrální částí Liberce. Budu tlačit vizi, aby vzniklo místo, které bude, pokud to zjednoduším, žít svým vlastním životem. Neradi bychom, a to budeme prosazovat i v dlouhodobé vizi, aby v Liberci vznikaly části města, které by produkovaly další ještě větší množství dopravy. Byli bychom rádi, aby šlo o prostory, které budou samy o sobě generovat práci,  bydlení i odpočinek,“ uvedl Janďourek pro Liberecké Zprávy.

Celkem by tak v Liberci a v jeho nebližším okolí mělo v příštích letech vyrůst bezmála 2500 nových bytů.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE