Další svědectví v korupční aféře. Hejtmanovi spolustraníci u soudu odmítli jakékoliv ovlivňování

Bývalí členové regionální rady ROP Severovýchod dnes u soudu v Liberci odmítli, že by je při hlasování o evropských dotacích ovlivňoval liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Půta je mezi obžalovanými v kauze spojené se dvěma dotačními projekty z Liberce. Hrozí mu pět až deset let vězení. Podle obžaloby měl na úplatcích získat 830 000 korun za to, že jako předseda regionální rady zajistí zachování projektu rekonstrukce kostela sv. Maří Magdalény v evropském programu a změnu financování. Půta obvinění odmítá.


Rekonstrukce kostela za 65 milionů korun prováděná v letech 2013 až 2014 patřila mezi rizikové projekty a dotace na něj měla být vyplacena až po skončení prací. Regionální rada ROP Severovýchod ale souhlasila v roce 2014 se změnou financování na průběžné, kdy část peněz měla být vyplacena před dokončením. U soudu dnes vypovídali Půtovi spolustraníci, kteří byli členy rady. Hana Maierová uvedla, že pro změnu hlasovala, neboť kolem kostela jezdila.

„Výsledky byly zřejmé z vnějšího pohledu, nějaká práce byla odvedena,“ uvedla. Odmítla, že by ji při hlasování Půta či někdo jiný ovlivňoval. Obvykle vycházela z podkladů od úředníků. V tomto případě podle ní úřad nenavrhoval nic, pouze popsal situaci.

Obdobně vypovídal i Petr Tulpa, jenž obvinění Půty z manipulace považuje za vykonstruované. Změnu financování u tohoto projektu podpořil na základě toho, že práce byly provedeny a aby peníze dostali subdodavatelé. „Aby nenastala druhotná platební neschopnost,“ uvedl Tulpa. Zneužití dotace se neobával, neboť peníze měly být vyplaceny až po kontrole projektu. To byl jeden z důvodů, proč se změnou financování souhlasil i Vladimír Mastník, další bývalý člen rady. „Měl jsem zkušenosti s evropskými dotacemi. Než se proplatily, pitvala se každá položka," uvedl.

Naopak proti změně financování byl bývalý ředitel úřadu regionální rady Zdeněk Vašák. Před soudem vypovídal v úterý. Odmítavě se k tomu stavěl i bývalý člen rady Jan Korytář (Změna pro Liberec). Podle něj k tomu nebyl žádný důvod, neboť žadatel o dotaci musel doložit, že je schopen opravu kostela předfinancovat z vlastních peněz. „Jediné logické vysvětlení, které se nabízí, je to, aby se mohly vyplatit úplatky,“ řekl Korytář v úterý u soudu. Na rekonstrukci kostela nakonec žádná dotace vyplacena nebyla. Jedna z kontrolorek projektu dnes u soudu uvedla, že zjistili závažná pochybení a nedodržení podmínek dotace.

V případu je obžalováno včetně hejtmana 13 lidí a čtyři firmy. Za různé skutky jim hrozí tresty od pěti do 12 let. Kromě kostela se kauza týká i oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů, projekt skončil ve fázi přípravy a ani na něj nebyla vyplacena evropská dotace. V tomto projektu Půta jako obžalovaný nefiguruje. Soud bude po skončení dnešního jednání pokračovat v září. Líčení nařízená na čtvrtek a pátek soudce zrušil.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE