Demolice v „sovětském“ Ralsku pokračují, ještě letos půjde k zemi dalších deset budov

Liberecký kraj převzal v roce 2007 od státu část vojenského prostoru Ralsko. Nyní se v něm nachází ještě několik desítek objektů v havarijním stavu. Kraj i letos bude pokračovat v jejich demolici, protože chce z prostoru vytvořit bezpečné a čisté místo. V roce 2019 vyšly bourací práce doposud na necelých 6 milionů korun. Do konce roku kraj zbourá ještě dalších 10 nevyhovujících budov za téměř 9 milionů korun. Celkem jsou letošní náklady na likvidaci zchátralých objektů bezmála 15 milionů.


„V demolicích chceme pokračovat ještě letos. V lednu šly k zemi například tři komíny objektu bývalé kotelny. Na další demoliční práce chceme získat dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj. Jsem ráda, že se postupnými kroky blížíme k tomu, aby z bývalého vojenského prostoru bylo čisté a příjemné místo,“ uvedla Jitka Volfová, statutární náměstkyně pro resort ekonomiky, správy majetku a informatiky.

O možné futurologické budoucnosti Ralska čtěte zde

V letošním roce dokončila bourací práce firma AQUATEST v celkové hodnotě 5,9 milionu korun, která zdemolovala čtyři budovy a jednu skládku. Na ploše vznikl ohumusovaný terén s výsadbou nových borovic.

”V průběhu října 2019 začne demolice za 8,9 milionu korun provádět firma NEXTA. V příštím roce by na ně měly navázat další bourací práce, kdy se Liberecký kraj zbaví celkem 16 objektů,“ vypočítal mluvčí kraje Filip Trdla.

Zeleně jsou vyznnačené plánované demolice. Mapa: Liberecký kraj

„Na to máme zatím připravený projekt, ale ještě musíme vybrat zhotovitele. Odhadované náklady činí zhruba 40 milionů korun. Počítáme však s tím, že vysoutěžená cena bude o něco nižší, a to zhruba 15 milionů,“

Od roku 2011 bylo ve vojenském prostoru Ralsko zbouráno 26 objektů. K zemi šel například Kulturní dům, Generální štáb, dvě kotelny a další přidružené objekty.

Československá i sovětská armáda

Bývalý vojenský výcvikový prostor Ralsko se nalézá v Libereckém kraji a malou částí též ve Středočeském kraji, přibližně mezi městy Doksy, Zákupy, Mimoň, Stráž pod Ralskem, Mnichovo Hradiště a Bělá pod Bezdězem. Východním okrajem se přibližně shoduje s geomorfologickým celkem Ralská pahorkatina. Jeho rozloha činila 250 km².

Využívala jej československá armáda a v letech 1968 až 1991 též sovětská vojska. V prostoru jsou zajímavé pozůstatky původního osídlení, vojenské objekty i přírodní poměry.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE