Desítky lidí v Libereckém kraji dostaly výhružný e-mail

Od včerejšího dne se v Libereckém kraji obrátily na policisty prostřednictvím tísňové linky 158 desítky volajících, kteří obdrželi výhružný e-mail obdrželi do své elektronické pošty.


Oč jde? E-mailové schránky zaplavují vyděračské e-maily. Pisatel žádá zaplatit finanční obnos za nešíření údajných intimních videí adresáta.

„Republikou se šíří další vlna výhružných e-mailů. Desítky uživatelů, zejména zaregistrovaných na doméně "Seznam.cz", obdržely do svých emailových schránek výhružné oznámení od neznámého pisatele. V převážné většině případů žádá pisatel zaplatit určitý finanční obnos za to, že nebude dále šířit intimní či choulostivá videa natočená prostřednictvím webové kamery notebooku, která údajně získal. Platbu požadují zaplatit do 48 hodin, ke zprávě je rovněž přiložen QR kód,“ vysvětlila liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

Od včerejšího dne se podle ní jenom v Libereckém kraji obrátily na policisty prostřednictvím tísňové linky 158 desítky volajících, kteří tento výhružný e-mail obdrželi do své elektronické pošty.

„Policie doporučuje v případě obdržení podobného e-mailu (s výhružkami a požadavkem zaplacení finanční částky, ať už v korunách, dolarech či bitcoinech) na ně nereagovat, smazat, ale hlavně žádný finanční obnos neplatit. V opačném případě, pokud již k platbě došlo, neprodleně kontaktovat policisty,“ upřesňuje Suchánková. (LZ)


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE