Diváci na Liberecku už můžou přejít na nové televizní vysílání generace DVB-T2. Současný signál DVB-T přestane za rok fungovat

Televizní diváci v Libereckém kraji mají před sebou poslední rok, kdy mohou naladit zdarma pozemní digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T. Postupně se totiž nevyhnou přechodu na nové vysílání ve standardu DVB-T2. Jako první se koncem února 2020 odmlčí Česká televize. Nové vysílání ve standardu DVB-T2 si můžou lidé v kraji ale naladit už nyní a s předstihem se tak vyhnout možným komplikacím.

 Veřejnoprávní multiplex 1 z libereckého Ještědu se vypne 26. února 2020.

Foto: Tomáš Tesař

Informoval o tom dnes portál Televizniweb.cz s tím, že lidé v Libereckém kraji tak mají dostatek času na to, aby se na připravovanou technickou změnu nachystali.

„Televizní diváci na Liberecku se nyní dočkali třetí přechodové sítě pro pozemní digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 a již pomalu budou muset přemýšlet nad přechodem k příjmu televizního signálu v tomto standardu. Za 13 měsíců totiž v Libereckém kraji začne vypínání současných televizních sítí DVB-T. Kdo přijímá televizi zdarma na klasickou nebo společnou televizní anténu (STA) a bude chtít v tomto bezplatném příjmu pokračovat, neobejde se bez nového televizoru nebo set-top-boxu DVB-T2/HEVC. Domácnosti s STA si musí u majitele nebo správce domu ještě zajistit úpravu STA, konkrétně doplnění kanálových vložek pro příjem tzv. přechodových sítí DVB-T2 a později finálních multiplexů nové generace,” informoval Jan Potůček z komunikační agentury Taktiq a autor článku, který chystané změny v televizním vysílání detailně popisuje. 

Stávající televizní vysílání ve standardu DVB-T podle chystaných změn definitivně „zmizí" koncem února 2020. Jako první ho na Liberecku ukončí Česká televize a v těsném závěsu za ní i celoplošný multiplex 4. 

„Dne 26. února 2020 vypne veřejnoprávní multiplex 1 z libereckého Ještědu, do konce února skončí vysílání multiplexu 4 z Černé Studnice u Jablonce nad Nisou, Špičáku u České Lípy a libereckého dokrývače u lanovky na Ještěd. Další komerční televize budou následovat o několik týdnů později. Multiplex 2 s nejsledovanějšími programy televizí Nova, Prima a Barrandov ukončí vysílání z Ještědu 30. března 2020, multiplex 3 s tematickými kanály komerčních stanic přestane z Ještědu vysílat 26. dubna 2020. Společně s velkými vysílači budou většinou končit i dokrývače DVB-T (ve Frýdlantském výběžku, či na Českolipsku),” uvádí Jan Potůček z odborného portálu Televizniweb.cz.


Celkem
Sdílení

0 komentářů

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

.