Do Drážďan zamíří na slavné vánoční trhy tisíce Čechů, vlaky budou posílené

V poslední listopadovou sobotu opět vyjede z Liberce adventní posilový vlak na oblíbené Adventní trhy v Drážďanech. „S potěšením mohu oznámit, že rekonstrukce nádraží v Žitavě je za námi a adventní vlaky tak na celé trase Liberec – Drážďany jedou přímo bez nutnosti přestupu na náhradní autobusy,“ upozorňuje Jan Sviták, náměstek hejtmana.


Foto: drazdany.info

Posilové vlaky vyjíždí v sobotu 30. listopadu, 7. a 14. prosince z Liberce v 7:02 a z Drážďan zpět v 16:26. S ohledem na celostátní změny jízdních řádů a celkovou změnu víkendového konceptu na lince Liberec – Drážďany, pojede adventní vlak v sobotu 21. prosince z Liberce až v 7:33. Zpět již cestující budou moci využít pravidelné vlaky, které od změn posilují na každé dvě hodiny, z Drážďan tedy například v 15:08 nebo 17:08.

Návštěvníci vánočních trhů v Drážďanech mohou využít i další pravidelné spoje linky RE2 Liberec – Drážďany, která jezdí i v neděli. Pro cestující z Libereckého kraje je ve vlacích Trilex zavedena zvláštní jednodenní jízdenka Liberec-Dresden-Special s cenou od 250,- Kč za jednu dospělou + až 3 děti od 6 do 14 let.

Nejstaršímu německému vánočnímu trhu, drážďanskému Štrýclmarktu (německy Striezelmarkt), je letos 585 let. Jednu z hlavních atrakcí a oblíbený fotomotiv vánočního trhu představuje 14,61 m vysoká krušnohorská stupňová pyramida. Štrýcl (německy Striezel), adventní pečivo a předchůdce dnešní drážďanské štoly »Dresdner Christstollen«, dal trhu jeho jméno již v pozdním středověku. Štrýclmarkt, na který každý rok rok míří desítky tisíc Čechů, se letos koná od 27. listopadu do 24. prosince 2019.

Foto: Liberecký kraj

„Právě drážďanskou štolu budou obyvatelé Drážďan i hosté z celého světa oslavovat při Štolové slavnosti »Stollenfest«. Její 26. ročník se koná v sobotu o druhém adventním víkendu, 7. prosince 2019. Slavnostně vyzdobené koňské spřežení, doprovázené průvodem s více jak 500 aktéry táhne vůz s několikatunovou obří štolou od Rezidenčního zámku historickým centrem až k pódiu na vánočním trhu Štrýclmarkt na náměstí Altmarkt. Tam bude gigantické pečivo nakrojeno 1,6 metrů dlouhým a 12 kilogramů vážícím štolovým nožem, rozporcováno a rozprodáno návštěvníkům slavnosti,“ uvedla Susanne Arens z drazdany.info.

Štrýclmarkt podle ní nabízí poklady ze saských pekáren a tradiční výrobky řemeslníků z Drážďan a přilehlého okolí. Řezbářské a soustružené zboží z Krušných hor, modrotisk a keramika z Lužice, perník z města perníku Pulsnitz, krajky z Plavna a ochranovské adventní hvězdy tzv. »Herrnhuter Sterne« se těší velké oblibě dnes stejně jako dříve.

„Kromě Štrýclmarktu je letos v Drážďanech dalších devět vánočních trhů. Od temného středověku, který ale až zas tak temný není na zámeckém nádvoří Stallhof, až po dřevěné sruby jako na horách, ve stylu Après Ski na náměstí Postplatz. Třpytivá vánoční míle vede od hlavního nádraží »Hauptbahnhof« přes Prager Straße k náměstí Altmarkt, kolem kostela Frauenkirche přes náměstí Neumarkt až na druhou stranu Labe k trhu Augustusmarkt na ulici Hauptstraße,“ ponamenala Susanne Arens.

V Městském muzeu (Stadtmuseum Dresden) se uskuteční sjezd umělohmotných zvířátek z časů NDR a SSSR. Výstava se koná pod názvem »Konferenz der Plastiktiere«.

Foto: drazdany.info

„Zatímco venku hřeje na drážďanských vánočních trzích svařené víno a chuťové buňky těší drážďanská vánoční štola, z drážďanských kostelů zní hudba a zpěv. Kromě velkých sborových symfonických adventních a vánočních koncertů v kostele Frauenkirche slibuje i kostel Kreuzkirche vrcholné zážitky při poslechu vánočních melodií. Okouzlující je v předvánočním čase také návštěva Semperovy opery. Letos budou návštěvníci mimo jiné uneseni do pohádkového světa, kde dobro vítězí nad zlem, operou o Jeníčkovi a Mařence »Hänsel und Gretel« od německého skladatele Humperdincka.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE