Dobrá zpráva: Nezaměstnanost v Libereckém kraji opět klesla, volných míst naopak přibylo

V Libereckém kraji klesla v březnu nezaměstnanost o 0,2 procentního bodu na 3,1 procenta. Podle údajů, které dnes ráno zveřejnil Úřad práce ČR, bylo na konci března v kraji bez práce 10 021 lidí, o 453 méně než v únoru. Loni v březnu klesla nezaměstnanost také o 0,2 procentního bodu, byla ale vyšší - 3,6 procenta. Bez práce bylo tehdy v kraji 11.317 lidí, v únoru jich úřady evidovaly ještě o 550 víc.


I v celostátním měřítku klesla nezaměstnanost v březnu o 0,2 bodu, je ale tříprocentní. V celé zemi bylo na konci března bez práce 227 053 lidí, což je o 14 364 méně než v únoru. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 75 okresů, jen ve dvou nezaměstnanost vzrostla - na Chomutovsku a Ústecku. Nejlépe je na tom okres Praha-východ s nezaměstnaností 1,1 procenta. Nejhůř se hledá práce na Karvinsku, i tam přitom v březnu nezaměstnanost klesla o 0,2 bodu na 6,9 procenta.

„V předchozím měsíci odešlo z evidence téměř 49 000 lidí. Řada z nich našla uplatnění ve stavebnictví, v lázeňství, zemědělství, lesnictví, gastronomii nebo třeba cestovním ruchu. A svou činnost obnovují i živnostníci, kteří dočasně přerušili podnikání. Březen je také typickým měsícem, kdy roste zájem zaměstnavatelů o veřejně prospěšné práce, především v rámci jarních úklidů veřejných prostranství. V následujících měsících by mohla nezaměstnanost s velkou pravděpodobností dále klesat," shrnula vývoj na trhu práce generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Nabídka práce v Česku dál roste. V březnu zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím úřadu práce 339.331 volných míst, což je o 6220 víc než v únoru. Tradičně velká poptávka je hlavně po technických profesích napříč všemi obory. Největší nabídka práce je tradičně v Praze, středních Čechách a Plzeňském kraji. Volných míst je v zemi víc než lidí, kteří práci hledají. Platí to i pro Liberecký kraj, kde úřady v březnu nabízely 11 330 volných míst, o 400 víc než v únoru.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE