Dobře a špatně čerpané dotace z EU. Zatímco hospic dopadl skvěle, bývalá Střelnice stále chátrá. Proč?

Řádově miliardy korun putovaly za 15 let našeho členství v Evropské unie formou dotací do Libereckého kraje. Významnou část financí příjemci investovali do modernizace infrastruktury, například výstavby silnic a rekonstrukce objektů, ale také do vědy, vzdělávání a životního prostředí. Zatímco většinu peněz se povedlo využít ke zlepšení životní úrovně obyvatel kraje, ne všechny projekty skončily úspěchem.


 

„Drtivá většina projektů, které získaly dotaci, skončila úspěchem. Řešili jsme a řešíme ale i případy neúspěšného čerpání. Jedním z těch dobře naplněných projektů je třeba rekonstrukce a přestavba objektu bývalého kojeneckého ústavu na Hospic sv. Zdislavy,“ říká radní Libereckého kraje Radka Loučková Kotasová (ANO), která má na starosti řízení rezortu hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování. 

Na lůžkový hospic, jehož kompletní rekonstrukce vyšla zhruba na 110 milionů, Evropská unie přispěla sumou přes 81 milionů korun. I díky této finanční podpoře zařízení nyní disponuje kapacitou 28 lůžek. Zatímco dříve poskytovalo své služby jen v domácím prostředí svých klientů v Liberci, Jablonci nad Nisou a okolí, od ledna 2016 díky přestavbě nabízí občanům Libereckého kraje i další model péče – lůžkové zařízení.

Naopak fiaskem bohužel skončila plánovaná investice do dalšího, sousedního objektu, který je Liberečanům známý jako budova bývalé Střelnice. Projekt měl podpořit podnikatelské prostředí, respektive zájem konkrétní soukromé společnosti na vybudování víceúčelového prostoru a vybudování obchodně-administrativního centra. Investice celkem téměř za 90 milionů s dotační podporou bezmála 54 milionů byl zastaven a stažen. Dodnes je předmětem soudní pře. Soukromá firma v rámci chystané proměny kulturní památky čerpala nakonec jen necelých 11 milionů korun. Záměr proměnit budovu v dezolátním stavu zpět na důstojný empírový skvost ovšem skončil neúspěchem.

„Jednalo se o soukromý podnikatelský subjekt, který si požádal o finanční prostředky z EU. Dotaci získal, nicméně celou sérií různých, i nešťastných okolností, ovšem včetně pochybení v průběhu administrace projektu a výběrových řízení, se nepodařilo projekt realizovat. Bohužel, 11 milionů, které žadatel v první fázi získal, se nepovedlo využít,“ vysvětluje radní Libereckého kraje Radka Loučková Kotasová (ANO).

Více o obou projektech se můžete dozvědět ve videu.

-komerční obsah-


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE