Dohoda o prodeji frýdlantské nemocnice podepsána. Transakci podpořila většina zastupitelů kraje a města

Zástupci frýdlantské nemocnice a Krajské nemocnice Liberec (KNL) dnes podepsali dohodu o avizovaném převodu zdravotnického zařízení ve Frýdlandu právě „pod křídla“ KNL. Definitivnímu převodu předcházelo memoradnum o spolupráci při zajištění zdravotních služeb v areálu frýdlantské nemocnice pro území mikroregionu Frýdlantsko z října loňského roku. Letos v dubnu transakci dala zelenou i většina zastupitelů Libereckého kraje a města Frýdlant.


Firma EUC koupila Nemocnici Frýdlant v roce 2013, o dva roky později kvůli nedostatku lékařů zavřela lůžkovou internu a přeměnila ji na lůžka následné péče. Od dubna 2016 nefunguje akutní interní ambulance, loni před Vánocemi skončila akutní chirurgická péče. Aktuálně nemocnice zajišťuje operace jednodenní chirurgie v oborech chirurgie a gynekologie. Situaci ale zkomplikovala otrava krve, která se v závěru loňského roku objevila u devíti ze 16 operovaných pacientů. Příčiny zatím nejsou jasné, policie případ stále vyšetřuje. Od 12. února ale nemocnice může znovu operovat.

Dohodě o prodeji, kterou dnes podepsali předseda představenstva EUC Václav Vachta a generální ředitel liberecké nemocnice Richard Lukáš, předcházelo rozhodnutí zastupitelů kraje a města Frýdlant, z nichž většina hlasovala pro převzení frýdlantského zařízení Krajskou nemocnicí Liberec s platností od 1. července letošního roku. Konečná cena za prodej je stanovena na 8 640 000 korun, což odpovídá zůstatkové hodnotě movitého majetku. Obě strany se také dohodly na budoucí spolupráci v rámci jednodenní chirurgie na lůžku a laboratorní diagnostiky. EUC bude do roku 2030 nadále zajišťovat i provoz lékárny.

Jsem rád, že počáteční emoce odpadly a došlo k dohodě, která je dobrým signálem pro občany Frýdlantska a i pro zaměstnance nemocnice ve Frýdlantu,“ uvedl k převodu nemocnice MUDr. Přemysl Sobotka (ODS), náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort zdravotnictví.

Podle předseda představenstva a.s. EUC Václav Vachta jde o naplnění několikaletého úsilí všech zástupců memoranda s tím, že výsledek je nejlepším možným řešením jak pro nemocnici, tak pro občany Frýdlantska.

„Město Frýdlant i Liberecký kraj jsou ochotni investovat do městem vlastněného areálu nemocnice. To byl pro nás rozhodující faktor a důvod prodeje nemocnice. Pevně věřím, že za těchto podmínek bude potřebná péče ve Frýdlantu dlouhodobě udržitelná,“ upřesnil Václav Vachta.

„Zajištění rozsahu a kvality zdravotní péče je jedním z významných cílů Libereckého kraje. Frýdlantsko je dopravně nejhůř dostupná oblast kraje, kde žije více než 25 tisíc lidí a je tu vysoká nezaměstnanost. Je pro mě nemyslitelné, aby odtud lidé jezdili za veškerou zdravotní péčí až do Liberce. Proto Liberecký kraj finančně nákup frýdlantské nemocnice podpořil,“ uvedl k podpisu dohody hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK).

Město Frýdlant odkup Nemocnice Frýdlant Krajskou nemocnicí Liberec podporuje. Od transakce si slibuje stabilizaci situace a kvalitní lékařskou i zdravotní péči pro pacienty z Frýdlantska.

Po převzetí frýdlantské nemocnice Krajskou nemocnicí Liberec jsme se zavázali k investici tří milionů korun bez DPH na pořízení projektové dokumentace první části nezbytné rekonstrukce areálu, který je v majetku města. Do jeho obnovy jsme připraveni vložit ze svého rozpočtu v letech 2020 a 2021 částku 25 milionů korun bez DPH," vysvětlil starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).

S využitím ČTK.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE