Dopravní podnik podává trestní oznámení na neznámého pachatele. Kvůli nevýhodným smlouvám z minulosti přichází o miliony

Kvůli nevýhodným smlouvám z minulosti přichází liberecký a jablonecký dopravní podnik o miliony korun. Minulé vedení se totiž například zavázalo, že bude palivo odebírat výhradně od jediného dodavatele, což se ukazuje jako nevýhodné. Současné představenstvo proto podalo trestní oznámení na neznámého pachatele.


Co se vlastně stalo? V roce 2011 vznikl společný projekt Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce a společnosti BusLine real na výstavbu plnicí stanice na CNG (stlačený zemní plyn) v Jablonci za 16,5 milionu. Obě strany měly padesátiprocentní podíl.

Plnicí stanice byla poté obratem, a podle současného vedení dopravního podniku nevýhodně, předána do podnájmu soukromé společnosti DP Česká Lípa. „Podnájem byl sjednán do 31. 5. 2041, tedy na zcela absurdní délku 30 let. V roce 2015 byl podnájem dokonce prodloužen do roku 2044,“ uvedl předseda představenstva dopravního podniku Michal Zděnek. „Ve stejném roce byl učiněn další zjevně nevýhodný krok pro dopravní podnik. Mezi dopravním podnikem a podnájemcem byl sjednán závazek exkluzivity, což znamená povinnosti dopravního podniku odebírat CNG výhradně od DP Česká Lípa s výjimkou maximálně 60 tisíc kilogramů za rok. Současně se dopravní podnik z nepochopitelných důvodů zavázal při jakémkoliv dalším nákupu autobusů pořídit sedm z deseti kusů na pohon CNG. Posledním pro dopravní podnik nevýhodným krokem se stala povinnost odebírat CNG v objemu minimálně 25 tisíc kilogramů za měsíc,“ dodal.

Dlouhodobý pronájem, povinnost zajištění velkých oprav a investic, ale také nemožnost ovlivnit cenu ukazuje podle dopravního podniku na nevýhodnost v minulosti uzavřených smluv. Za nevýhodný má nynější představenstvo i závazek odebírat ve dvanáct kilometrů vzdáleném Jablonci značné množství CNG měsíčně. „Je zřejmé, že vznikla a vzniká škoda v řádech milionů korun,“ upřesnil za dopravní podnik Tomáš Krebs.

Podotknul, že z uvedených důvodů je současné představenstvo Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce s péčí řádného hospodáře nuceno podat trestní oznámení na neznámého pachatele.

Podporu představenstvu vyjádřili i představitelé města Liberce. Náměstek primátora pro technickou správu města a informační technologie a člen dozorčí rady Jiří Šolc uvedl: „Na celé záležitosti okolo plničky CNG mne od začátku štval ten naprosto chladný kalkul. O tom, že podíl ekologické dopravy prostřednictvím CNG bude vzrůstat, věděl každý a je to jasný trend už dobrých 10 let. Nejinak je tomu dnes a i my v Liberci plánujeme nákup dalších CNG autobusů. Avšak dobrovolně svázat ruce na více jak 30 let vlastnímu podniku v takto jasné trendové věci bylo pro mne naprosto mimo logiku dobrého hospodáře.“

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE