Dopravní terminál v Peci má být hotov do konce roku 2020

Na místě budoucího dopravního terminálu u čerpací stanice v Peci pod Sněžkou po zimní přestávce začaly stavební práce. Do konce roku 2020 by tam měl vzniknout terminál hromadné autobusové dopravy s parkovacím domem asi pro 450 aut. Práce začaly loni v létě a na podzim byly přerušeny do 18. března. Terminál má stát 167 milionů korun bez DPH. Na řadě jsou nyní zemní práce.


„Pracuje se na záporové stěně, vrtají se mikropiloty, odtěžuje zemina, aby vznikla plocha pro samotný terminál, který bude zčásti zapuštěn do současného svahu. Na konstrukci terminálu by se mohlo začít dělat do dvou měsíců," řekl stavební technik radnice v Peci pod Sněžkou Jiří Čepelka.

Terminál je plánován jako objekt se třemi nadzemními a dvěma podzemními podlažími. Letos půjde o největší investici města. „Máme nový harmonogram. Tím, že je složité zakládání, termín dokončení byl posunut o dva nebo tři měsíce. Hotovo by mělo být na konci listopadu 2020," řekl Čepelka.

Město neúspěšně žádalo o dotaci asi 54 milionů korun, podle radnice ale nesplnilo zadávací podmínky. Projekt financuje z vlastních zdrojů a úvěru. Městu plynou příjmy například z provozu lanovky na Sněžku.

Vedení města již dříve uvedlo, že nepřiznání dotace nesouviselo s loňským zásahem policie v Krkonoších a lednovým obviněním několika lidí z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. V krkonošské kauze je obviněno devět fyzických a jedna právnická osoba. Šest zastává nebo zastávalo funkce na radnici v Peci a ve Správě Krkonošského národního parku (KRNAP). Podle policie má deset obviněných na trestné činnosti různý podíl. Mezi obviněnými by měl být také starosta Pece Alan Tomášek či bývalý ředitel KRNAP Jan Hřebačka. Policie jména dosud nepotvrdila.

Horské středisko se potýká především v zimních měsících s dopravními komplikacemi. Výstavba terminálu u vjezdu do centra města je proto klíčová, měl by se stát hlavním dopravním uzlem střediska. Terminál by měl na jednom místě soustředit všechny autobusové linky a vnitřní dopravu, a tím zklidnit centrum města. Další parkovací dům pro více než 300 aut radnice plánuje v části Velká Úpa. „Parkhouse ve Velké Úpě je ve fázi před vydáním stavebního povolení. Zahájení stavby odhaduji nejdříve v roce 2023," řekl Čepelka.

Po dokončení parkovacích domů do nich město přesune auta většiny návštěvníků střediska. Uvolní tak cenné pozemky v centru, kde by mohly postupně vzniknout pěší zóny. Nyní slouží většinou jako parkoviště.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE