Dvě oblasti Jizerských hor nově propojí elektrobus

Dvě oblasti Jizerských hor nově propojí elektrobus. Provoz na turistické lince 790 z Tanvaldu na Smědavu kolem nádrže Souš začne v sobotu. Půjde zároveň o první jízdu elektrobusu v Libereckém kraji na příměstské autobusové lince, krajem objednávané. Dosud museli cestující absolvovat desítky kilometrů dlouhou zajížďku přes Jablonec nad Nisou a Liberec.


Pro turisty, kteří chtějí vidět obě části hor, bude zavedení nové linky znamenat úsporu času. „Hřeben Jizerských hor je z dopravního hlediska rozdělen na dvě veřejnou dopravou dosud nespojené části, protože silnice vede v prvním ochranném pásmu vodního zdroje," uvedl náměstek hejtmana odpovědný za dopravu Jan Sviták (SLK).

Silnice kolem Souše je spojnicí z Frýdlantského výběžku přes Jizerské hory. Vede ale po hrázi nádrže, která zásobuje pitnou vodou Liberecko a Jablonecko. Proto celoročně na silnici nesmí nákladní auta a v zimě je uzavřena pro veškerou dopravu. „Právě podmínka nasazení elektrobusu umožnila získat výjimku na zavedení turistického spojení mezi Souší a Smědavou, kde je jinak provoz všech vozidel nad 3,5 tuny zakázán," dodal Sviták.

Sezónní linku bude zajišťovat ČSAD Liberec. Bezbariérový elektrobus pojme až 29 cestujících. Od soboty bude jezdit ve zkušebním provozu, cílem je otestovat vlastnosti vozidla na elektrický pohon na trase s náročným výškovým profilem. „I přes to, že již byla provedena na nové lince 790 zkušební jízda se zátěží, teprve pravidelný provoz ukáže možnosti elektrobusu a s nimi související další plánování rozsahu nabídky, případně změny trasy," řekl náměstek hejtmana.

Elektrobus bude jezdit letos o sobotách a nedělích do 1. září. Spoje budou navazovat na vlaky v Tanvaldu a na Smědavě na autobusovou linku 650 do Frýdlantu. Poprvé z terminálu u nádraží v Tanvaldu vyjede elektrobus v 9:15, na Smědavu by měl dojet za necelou půlhodinu. „Do budoucna má kraj záměr linku vést z Frýdlantu až do Harrachova, je ale potřeba najít vhodná stanoviště pro dobíjení vozidla," dodal Sviták.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE