Exprimátor Kroupa dostal od svých kolegů v koalici dva miliony, další dva miliony má přislíbené. „Skandální,“ míní opozice

Jablonecká vládnoucí koalice dnes poslala jednomu ze svých členů, exprimátorovi města Milanu Kroupovi (ex ANO), dva miliony korun. Jde o dohodu o narovnání za to, že Kroupova firma Grepa Networks bez jakékoliv smlouvy od října roku 2016 provozovala v Jablonci kamerový systém. Jak nynější primátor dospěl právě k dvoumilionové částce, nebyl dnes Jiří Čeřovský (ODS) schopen srozumitelně vysvětlit. Město navíc schválilo záměr další spolupráce na příští čtyři roky, za který by Kroupova firma měla inkasovat další dva miliony. Podle opozice vše proběhlo bez projednání, považují to za skandál.


Milan Kroupa. Foto: FB Milana Kroupy

Kauza Milana Kroupy, který už coby primátor byl, a stále jako zastupitel je, ve střetu zájmu, vedla k nedávnému rozpadu jablonecké koalice, ze které vypadli Piráti a hnutí Společně pro Jablonec. S ANO začala vládnout ODS a také Starostové. Ti také dnes schválili dvoumilionové narovnání s Kroupovou firmou.

Opozici vadí na celé věci několik věcí. „(Materiál) šel na stůl, nebyl projednán finančním výborem a Kroupa od Čeřovského dostává čtyři miliony korun. Na službu, kterou si město neobjednalo, kterou nesoutěžilo, kterou nezasmluvnilo a kvůli které padla koalice v Jablonci,“ napsal Libereckým Zprávám zastupitel za Piráty Vladimír Opatrný.

Během dnešního zastupitelstva zaznělo ze strany opozice, že se jedná o skandální jednání. Nový jablonecký primátor Jiří Čeřovský navíc nevysvětlil, jak vlastně k sumě dvou milionů, které má Jablonec Kroupovi vyplatit, dospěl. Kroupa se v pozici jednatele společnosti Grepa původně domáhal zaplacení šesti milionů korun, později slevil na dva miliony. „Já jsem na radnici přišel, abych problémy řešil a ne, abych o nich diskutoval další tři roky," řekl primátor. Na základě konzultací s právníky a odborníky nabídl Kroupovi vyrovnání a ten přijal.

„Laťku (myšleno ODS, ANO, Starostové - pozn. red.) posadili vysoko. Primátor vyplácí miliony koaličnímu zastupiteli za služby, které si město neobjednalo. Vítejte v devadesátých, ODS v plné síle. Tahle koalice bude jízda,“ dodal Opatrný.

Babiš: Takové lidi nechceme

Dnes již bývalý primátor Milan Kroupa před několika týdny vystoupil z hnutí ANO. Příkře to okomentoval šéf hnutí a premiér Andrej Babiš. „Takové lidi určitě nechceme, jsem rád, že se tak rozhodl," uvedl. „Pro mě je to neuvěřitelný příběh. Já vůbec nechápu, jak k tomu mohlo dojít. Ale já samozřejmě nemůžu znát všechny naše komunální politiky, je to otázka krajské organizace, ale pokud se tak rozhodl, je to pro nás jedině dobrá zpráva," řekl Babiš.

Den poté, co Milan Kroupa odešel z ANO, jej zastupitelstvo odvolalo z funkce. Koaliční partneři i tehdejší opozice - dnes u moci - vyčítali Kroupovi, že jako jednatel firmy GREPA Networks vymáhá po městu zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému od roku 2016 a žádá odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích.

V kauze jde stručně řečeno o to, že Kroupa před svým politickým angažmá vlastnil a i coby primátor spoluvlastnil jabloneckou firmu GREPA Networks. Důležitou roli ve věci hraje i jablonecká firma TELMO. V roce 2010 získala zakázku na zřízení a provoz městského kamerového systému. Pro TELMO ovšem podle Kroupy dodávala veškeré datové spoje a páteře jeho, tedy Kroupova, společnost GREPA. Do konce roku 2015 byly služby předplaceny. Od roku 2016 do konce roku 2018 však město Jablonec za služby neplatilo. Nemělo k tomu totiž důvod. Vše se dělo bez formální smlouvy. Kroupa se s městem nedokázal dohodnout na podmínkách. Před loňskými volbami se pokusily obě strany domluvit alespoň na mimosoudním vyrovnání. Ani to se však nepodařilo.

Opozice: Účelové dělení zakázky?

Již v průběhu tohoto týdne kritizoval chystanou dohodu i další opoziční zastupitel, Jakub Macek z hnutí Společně pro Jablonec. „Dohoda vznikla narychlo, je předkládána po řádném termínu takzvaně na stůl a v rozporu s jednacím řádem zastupitelstva nebyla projednána finančním výborem,” uvedl.

Opozice také upozorňuje, že by měla společnost exprimátora Kroupy bez výběrového řízení provozovat v Jablonci kamerový systém i další čtyři roky. Tento bod byl dnes na poslední chvíli upraven a schválen pouze jako záměr. Radnice si nechává zpracovat audit systému a v prosinci by mělo zastupitelstvo rozhodnout o zadání zakázky na další čtyři roky.

„Dohoda se jeví jako účelové dělení zakázky tak, aby se vešla do dvoumilonového limitu dle zákona o veřejných zakázkách, a tím odpadla povinnost vypsat výběrové řízení,” doplnil Mackova slova jeho spolustraník a bývalý náměstek pro ekonomiku a majetek Štěpán Matek. Dodal: „Stále trvají pochybnosti, zda má město Jablonec vůbec něco platit, když si od firmy Grepa provoz kamerového systému neobjednalo. Navíc je podezřelé, že v každém návrhu dohody o vyrovnání požaduje firma Grepa diametrálně odlišnou částku. Proto klub Společně pro Jablonec trvá na tom, že spor s firmou Grepa může vyřešit pouze soud, který rozhodne, zda společnost Grepa má nárok na platbu ze strany města a v jaké výši.”

Soud se nakonec ovšem konat nebude. Koalice dnes těsnou většinou dohodu s jedním ze svých členů prosadila.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE