Fakultu umění a architektury v Liberci považuji za mezinárodní kosmickou stanici, říká s nadsázkou nový děkan Okamura

Post děkana Fakulty umění a architektury (FUA) na Technické univerzitě v Liberci převzal začátkem února a zatím se, jak sám říká, detailně rozkoukává. Přesto už nyní spřádá plány, kam by školu rád posunul a především čím by studentům fakulty mohl pomoci. Známý česko-japonský architekt Osamu Okamura věří, že až jednou zase „zmizí“, zůstane po něm v Liberci „dobrá stopa“.


Foto: Tomás Tesař

V pozici vedoucího FUA se ocitl trochu náhodou. Sám totiž ani netušil, že univerzita konkurz na děkana chystá. Nabídka, aby se přihlásil, přišla přímo od školy. A zrovna v době, kdy uvažoval o jiných projektech a plánoval životní změnu. A zároveň snil o vybudování Centra architektury v Praze. Jenže, Liberec, jak sám Osamu Okamura zdůrazňuje, byl prostě v nabídce ke spolupráci a účasti ve výběrovém řízení na post děkana rychlejší.

„Navíc jde o fakultu, která je známá tím, že byla vždycky velmi progresivní, otevřená. A ochotná zkoušet nové směřování v architektuře. Zkrátka experimentovat,” vysvětluje Okamura jeden z důvodů, proč se nakonec rozhodl do výběrového řízení přihlásit.

Zatímco vysokou školu a její směr měl možnost v minulosti poznat například během svého působení v umělecké a vědecké radě, ale i během přednášek pro studenty, město Liberec prakticky nezná. 

„Škola pro mě rozhodně není neznámá. Město ale moc neznám. Takže mám ideální příležitost to napravit. Takzvaně nasát jeho atmosféru a život. Pěšky i na kole, které si určitě přivezu,” slibuje nový děkan Okamura.

Fakultu, zejména v oblasti architektury, vnímá jako zajímavé centrum výzkumu, k čemuž podle něho významně přispívají především osobnosti, které tu působily a působí.

„Mým cílem bude tuhle stránku posilovat. A dál sem zvát špičkové odborníky na architekturu a technologie,“ věří Okamura s tím, že nyní, na začátku své mise, neplánuje provádět žádné překotné změny. Školu, její provoz a fungování jednotlivých lidí a procesů, chce nejprve důkladně poznat. 

„Nehodlám zničehonic zasahovat zvenku. Chci vše nejprve poznat zevnitř. Bavím se nyní postupně s jednotlivými pedagogy. Například tom, jak oni sami vnímají budoucnost na škole, na čem chtějí pracovat, a kterým tématům se chystají věnovat. A určitě jsem připraven dát odpovídající příležitost lidem, kteří chtějí něco dělat,“ vysvětluje Okamura. 

Za klíčový ve směřování fakulty považuje vlastní výzkum. 

„Fakulta umění a architektury je pro mě, když to řeknu trochu s nadsázkou, jako mezinárodní kosmická stanice. V těchto dnech například chystáme akreditaci pro nový doktorský program v oblasti architektury a urbanismu, který by se měl stát jakousi líhní nejnovějších přístupů v oboru. A zároveň prostorem, kde budeme vypisovat místa pro doktoranty k určitým tématům, která nás jako instituci zajímají. Současně se připravuje dostavba budovy F, kde vzniknout špičkové laboratoře. A to mě láká. Chci, aby Liberec byl špičkovým pracovištěm,“ říká Osamu Okamura.

Jednou z novinek, které má v plánu, je zavedení ateliéru hostujícího profesora, ideálně vždy ze zahraničí. Zároveň nepochybuje o rozvoji spolupráce s dalšími světovými univerzitami. A to nejen v rámci Evropy. 

Jaké další plány má nový děkan s fakultou, jejími pedagogy i studenty? Jak se chystá poznávat město Liberec, které ještě nestihl pořádně prozkoumat? A co by udělal s politiky, kteří prosazují ve městech obchodní centra, jakým je třeba Forum (OC Tesco) v Liberci? Obsáhlý rozhovor s novým děkanem FUA Osamu Okamurou pro vás připravujeme na středu 13. března. 

Ing. arch. MgA. Osamu Okamura (* 1973 Tokio, Japonsko) absolvoval ČVUT a AVU, byl sedm let šéfredaktorem časopisu o architektuře ERA 21, pět let programovým ředitelem mezinárodní konference o městském plánování reSITE. Přednáší na soukromé pražské vysoké škole Architectural Institute in Prague – ARCHIP. Od února 2019 působí jako děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Je v pořadí pátým děkanem FUA, která byla při Technické univerzitě v Liberci založena roku 1994.

Zdroj: TUL

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení