Farský: Uniklé heslo? V Semilech jsem zažil mnohem tvrdší kyberútoky

Někdejší semilský starosta a nynější poslanec Jan Farský se stal v posledních dnech mužem, o němž se intenzivně mluví. Ukázalo se totiž, že se v hackerské databázi objevilo heslo k jeho e-mailu. Ke koupi bylo údajně za několik desítek korun. Farského to nijak zvlášť nerozhodilo, pro Liberecké zprávy zavzpomínal na dobu, kdy v Semilech z falešného účtu kdosi rozesílal jeho jménem elektronickou poštu. Tehdy kvůli tomu dokonce podal trestní oznámení.


K aktuální kauze: Farského heslo se skládalo z několika čísel a písmen. Jak přesně uniklo, si Farský není zcela jistý. Mohlo jít například o „byznysovou“ sociální síť LinkedIn nebo jinou online službu.„Hesel mám desítky, některá generovaná. V různých kombinacích, na sociálních sítích používám dvoufázové ověření přes mobil,“ řekl Farský (Starostové) Libereckým Zprávám.

Doplnil, že si nemyslí, že šlo v jeho kauze o zásadní bezpečnostní problém. „Nepracuji s důvěrnými materiály, tak to nevnímám jako bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku.“

Jak říká, hlavní školení co do bezpečnosti používání internetu dostal ještě v době, kdy byl v Semilech starostou.

Lidem tenkrát chodily e-maily, které se tvářily, jako by je posílal starosta. „ Heslo se sice nenarušilo, existují ale aplikace, které umožní, aby se ta zpráva tvářila jako e-mail od vás,“ vzpomíná Farský.

Jeden z mnoha falešných e-mailů kupříkladu sliboval zaměstnancům radnice zvýšení platů. „Přišlo mi to už hodně za čárou. Podal jsem tedy tresní oznámení. Chtěl jsem dotyčného hlavně zastavit a upozornit na to, že v tomto případě již nejde o legraci. Policie nakonec podezřelého vypátrala. E-maily odcházely přes jeho wi-fi, obhájil se však tím, že ji neměl zaheslovanou,“ dodal Farský. Policie pak věc odložila.

Policie nakonec v Semilech podezřelého vypátrala. E-maily odcházely přes jeho wi-fi, obhájil se však tím, že ji neměl zaheslovanou.

Foto: janfarsky.cz

Potíže měl i na Facebooku. Stál za nimi pravděpodobně jeho politický oponent a známý semilský kverulant. „Na těch účtech psal různé věci mým jménem,“ podotýká Farský.

Město Semily mělo tehdy rovněž svůj profil na sociální síti. Opakovaně jej muselo zrušit.„Kdosi jej nahlašoval jako falešný. Stálo to hodně sil a času jeho obnovování. Musel jsem dokonce volat do Ameriky,“ uzavírá Farský.

Dodal, že z atuální aféry nepanikaří, jisté ponaučení si z ní však vezme. Patrně zruší účet právě na LinkedIn, který stejně příliš nepoužívá.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE