„Filmy jsou reklama na Liberec. Přivedou k nám turisty a bohatne díky nim celé město“

Skandinávští filmaři v Liberci natáčejí snímek Atlantic Crossing v hlavní roli s Kyle MacLachlanem, jehož diváci znají především z Městečka Twin Peaks. Podobné věty se můžete v libereckém tisku dočítat čím dál častěji. Zájem štábů o Liberec je totiž značný. Zve je sem a stará se o ně Pavlína Sacherová z Liberec Film Office.


Pavlína Sacherová z Liberec Film Office.

Foto: Jan Stránský

Která místa v Liberci jsou pro filmaře nejatraktivnější?

Je to hlavní vlakové nádraží. Především příjezdová kolej směrem od Německa, kde je krásně zachovalý historický perón. Také Růžodol, náměstí Pod Branou, zlatý kříž, galerie, Severočeské muzeum, Liebiegův palác, Benešovo náměstí a celé historické centrum. Snažíme se pro filmaře objevovat nové lokace. Vyzýváme lidi, aby nám dávali tipy. Pokud například někdo vlastní zajímavou nemovitost a myslí si, že by mohla filmařům posloužit, budeme rádi, když nám dá vědět. Takto postupně vybudujeme seznam lokací. Navíc chystáme s Libereckým krajem memorandum, takže už se nebudeme specializovat pouze na Liberec, ale nabídneme štábům celý Liberecký kraj.

Už se vám lidé hlasí?

Ano. Nyní stavíme webové stránky, kde lokace nabídneme. Všechny je nutné nafotit. Což nemůže dělat jen tak někdo. Je třeba, aby je snímal člověk, který je filmař a přesně ví, co a jak nafotit, aby to bylo pro filmaře co nejužitečnější. Celý ten proces je dlouhý. Ale já nejsem příznivkyní rychlých výstřelů typu „hurá, uděláme toho najednou hromadu za co nejmenší náklady“. Říkám, pojďme pomalu, ale opravdu pořádně a v co nejvyšší kvalitě.

Geoffrey Rush v liberecké obřadní síni.

Jakými cestami se filmaři dozvědí o existenci Liberce?

Na prvopočátku jsme se přihlásili do soutěže Film Friendly a dostali jsme možnost prezentace Liberce v odborném magazínu Czech Film. Čímž jsme zahájili celou řadu dalších inzertních a prezentačních aktivit na téma Liberce. Letos jsme například vydali odbornou brožuru pro filmařskou veřejnost, kde představujeme Liberec jako zajímavou filmovou lokaci. Chystáme se na filmový trh do Londýna, kde budeme společně s Czech Film Commission a s ostatními filmovými kancelářemi nabízet sami sebe. Co se nám nejvíc osvědčilo je ale prostě dobrá práce. Filmařský svět je uzavřeny a propojený. Ti lidé si mezi sebou řeknou, kde měli dobré podmínky, kde se jim natáčelo bez problémů. Takže už se nám pak hlásí sami.

Petardy proti zlým duchům

Jaký nejspeciálnější požadavek zatím filmaři měli?

Záleží na povaze projektu. Může jít o požadavek na pyrotechniku v centru města. Nebo řešíme, zda je možné mít na náměstí do vzduchu vyhozenou cisternu. Případně, jestli lze kvůli natáčení uzavřít celé náměstí. Standardním požadavkem u větších projektů je žádost od produkce, abychom o věci zachovali mlčenlivost, nesdělovali, kdy a kde se budou pohybovat herci. Jde jim o klid na práci. Asi největší bizarnost, kterou jsem kdy řešila, se týkala čínské produkce. Mají ve zvyku na začátku projektu odpalovat petardy na zahnání zlých duchů. Zjišťovali u mě, zda k tomu potřebují schválení, což jsem ve finále řešila až s báňským úřadem.

Setkáváte se během natáčení s hereckými celebritami?

Ne že bych s nimi chodila na pivo, ale pohybuji se na place, takže je tam vídám.

Navštívil už Liberec některý z vašich oblíbených herců?

Můj úplně top tady ještě nebyl, na toho čekám.

Což je kdo?

Chtěla bych v Liberci Clive Owena.

Tak snad se poštěstí. Město a letos poprvé i kraj poskytnou filmařům statisíce za to, že se Liberec a okolí v jejich dílech objeví. Současně se zvedají hlasy proti, že by tyto částky bylo lepší vložit do řešení místních problémů. Mají filmy skutečně takovou moc, aby k nám přitáhly turisty?

Určitě mají. Filmová turistika je velký fenomén. Navíc už ve chvíli, kdy na filmovém projektu pracujeme, vnímáme současně i linku cestovního ruchu. Vydáváme brožury, pořádáme komentované prohlídky po městě a podobně.

Svět pod hlavou.

Krásná silnice, nebo nádherný obraz?

Exaktně ale dopad filmů na rozvoj cestovního ruchu samozřejmě měřit nelze.

Když přijede Janek Rubeš na Ještěd a udělá článek a video, pochopitelně nezměříme, kolik jeho diváků na Ještěd dorazí. Ale někteří to určitě udělají. Víme to už proto, že se nám ti lidé sami ozývají. Pokud film podporovat nebudeme, cestovní ruch bude v Liberci určitě menší. Filmová turistika je neoddělitelnou součástí cestovního ruchu. Chcete-li jej dělat pořádně a chytře, pak zkrátka film vezmete za svůj a začnete s ním pořádně pracovat.

I s rizikem, že se ozvou hlasy, že by dané peníze lépe posloužily na opravu chodníku.

Chápu obě strany. Je to stejné, jako když se budete rozhodovat, zda budete mít krásnou silnici, anebo nádherný obraz. Je mi úplně jasné, že většina veřejnosti bude vždy raději za krásnou silnici. Otázka pak ale je, jak bude společnost vypadat, budeme-li mít perfektní silnice, ale nikdo nebude mít kulturního ducha.

S tím souvisí aktuálně největší kontroverze. Liberecký rodák Matěj Chlupáček bude ve městě natáčet detektivní seriál o drogách Nelegál. Kritikům z řad některých lokálních politiků, ale i diskutujících pod články a na sítích se nelíbí už fakt, že se série s drogovou tématikou má odehrávat v kulisách Liberce. A vadí jim samozřejmě i fakt, že seriál podpoří finančně město i kraj. Dokáže podle vás film nebo seriál městu i ublížit?

Vše má svoje pro i proti. Kdybyste dostal do ruky scénář seriálu Most!, asi se takového projektu leknete. Přitom okolo Mostu vznikl pozitivní fenomén, který dopředu nikdo nedokázal předpovědět. Předem nerozšifrujete, zda bude seriál úspěšný, nebo nikoliv. Je to věštění z křišťálové koule. Vždy je to risk.

Most! Mostu pomohl

Pomohl podle vás Most! Mostu? Tedy kromě toho, že se tam lidé jezdí fotit před Severku.

A jezdili by tam, pokud by seriál neexistoval? Podle mě pomohl, Most byl dosud většinově vnímán asi především skrze své problémy. Dnes už jsou v Mostě komentované prohlídky po místech známých ze seriálu. Do Mostu díky tomu přijedou lidé, kteří by se mu jinak vyhnuli. Most měl odvahu do projektu jít a vyplatilo se.

Když se s filmaři domlouváte, chcete po nich předem nástřel scénáře nebo alespoň obrysovou informaci, o čem film bude?

Vždy si to vyžádám. Zjišťujeme, o čem film nebo seriál, případně i reklamní spot bude. Současně řešíme termíny. Abychom filmařům neřekli „jasně, přijeďte natáčet“ a pak se neukázalo, že ulice, kterou do filmu chtějí, bude zrovna rozkopaná. A naopak, myslíme na místní lidi. Víme-li, že se bude v Liberci konat velká společenská akce, nepozveme do města filmaře, aby zabrali půlku náměstí. Neschvalujeme zkrátka páté přes deváté.

Natáčení Spider-Mana Liberečany nadchlo.

Museli jste některé projekty odmítnout?

Určitě. Jde o projekty, které přijdou v nevhodném termínu. Anebo je vám už dopředu jasné, že to bude průšvih. Každou produkci si proklepáváme přes Czech Film Commission. Ptáme se, zda je znají a jaké s nimi mají zkušenosti. A někdy se stane, že nás hned varují, ať dáme od projektu ruce pryč, protože firma má například v Evropě dluhy.

Z hlediska námětu a obsahu. Je něco, co byste si, třeba z etických důvodů, do Liberce nepustili?

Pokud by někdo přišel s tím, že hledá lokalitu, kde by točil pornografii, samozřejmě s ním spolupracovat nebudeme.

Kolik se v Liberci natočilo filmových nebo seriálových děl?

Hovoříme spíš o projektech, nejde jen o hraná díla, ale také o dokumenty, spoty nebo studentskou tvorbu. Celkem už jich bude určitě dvacet.

Spokojení filmaři přispějí i na charitu

Kolik filmaři Liberci přinesli peněz?

To je složitá otázka. Musíme rozlišovat, kolik peněz získal magistrát, a kolik jiné liberecké instituce, typicky hotely, restaurace, taxislužby. Radnice je majitelem pozemků, na nichž se točí a nabízí k tomu další služby. Vedle toho funguje soukromý sektor, podnikatelé, kteří na filmu sekundárně profitují. Ti všichni tvrdě makají, aby byl Liberec tam, kde je. Jak už jsem říkala, jde například o kavárníky, ubytovatele, obchodníky. Je třeba vnímat, že ekonomický přínos městu zdaleka není jen zisk, který inkasuje magistrát.

Vezmu-li tedy celé město, včetně radnice a podnikatelů, je filmový byznys pro Liberec rentabilní?

Myslím, že určitě ano. Filmaři totiž ve městě fungují ještě na další úrovni. Potřebují si například v Liebiegově paláci nabrousit parkety. Přijdou za námi a zeptají se, zda to mají dělat jen naoko, anebo parkety skutečně natrvalo nabrousit. Řeknou, že na to peníze mají, že nám parkety rádi zadarmo nabrousí. Nám tady po nich zůstane kus opravené památky. Nebo Neptunova kašna. Filmaři z ní potřebovali sundat určité komponenty. Načež jim řekneme, že my bychom zase potřebovali kašnu opravit, protože na to momentálně nejsou peníze. Na vlastní náklady to udělají. Sice jsou to drobnosti, ale spoluutvářejí město. Stává se i to, že přijde velká produkce s tím, že byla v Liberci spokojená. A jako poděkování dá městu dvě stě tři sta tisíc na charitu. A najednou má díky filmařům Centrum zdravotnické péče nové rehabilitační stroje.

Skvělý byl Génius

Chodíte do kina nebo sledujete v televizi vše, co se v Liberci natočí?

Viděla jsem vše, na čem jsem pracovala, a co šlo do běžné distribuce nebo do televize.

Co se vám zatím líbilo nejvíc?

Úplně nadšená jsem byla z Génia. Nezaplatitelná reklama na Liberec. Říkám to na filmových prohlídkách, které dělám: Pokud bychom si chtěli nechat udělat spot v naší obřadní síni, kde by hrál Geoffrey Rush a natočila by nám ho National Geographic, město by to nikdy nezaplatilo. Takže to se mi líbilo. Bavil mě i Svět pod hlavou, ten byl super.

Jaký je váš nejoblíbenější film vůbec?

To asi nelze takto říci. Když chci odpočívat, dívám se na Sex ve městě, když chci vidět Clive Owena, koukám na Krále Artuše. Chodím do kina na novinky. Baví mě české seriály. Jsem nevyhraněný divák.

Sedm projektů roku 2018 v číslech

1 V březnu se v Liberci na vlakovém nádraží realizovalo dvoudenní natáčení Carnival Row. To je mysteriózní seriál, ve kterém hrají v hlavní roli Orlando Bloom a Cara Delevingne. Pronájem Pavilonu I v Masarykově ulici přinesl městu 40 000 korun. Ohlasy na toto natáčení byly skvělé, Bloom i Delevingne patří k největším hvězdám showbusinessu.

2 Spider-Man: Far from Home se natáčel 13 dní. Celkově tu však filmaři strávili 21 dní. Byl nejnáročnějším projektem v historii filmové kanceláře. „Odhadovaný příjem do ekonomiky města je přibližně 30 milionů korun. V tom jsou nejen příjmy radnice, ale i dalších, a to za ubytování, pronájem služeb a komparz. Konkrétní číslo nelze definovat, jsou to příjmy pod různými odbory magistrátu,“ uvádí mluvčí radnice Jana Kodymová. Půl milionu korun dostalo město jako poděkování. Tyto peníze byly na základě darovací smlouvy rozděleny na 200 000 korun pro statutární město Liberec. Z toho půjde sto tisíc korun pro odbor cestovního ruchu, kultury a sportu, který za ně pořídí rozhledové tabulky na radniční věž a sto tisíc pro Odbor kancelář primátora. 300 000 korun pak pro Centrum zdravotní a sociální péče Liberec, p. o., které za tyto peníze nakoupilo rehabilitační přístroje pro svoje klienty. „Filmový štáb také na své náklady zrestauroval kovové prvky Neptunovy kašny – trojzubec, kované florální okrasné prvky a také ulomený prst Neptuna. Rekonstrukce, včetně prací a dozorů, stála 200 000 korun,“ uvádí dále mluvčí magistrátu Jana Kodymová.

3 Jeden den strávili v Liberci tvůrci charitativního spotu pro organizaci Člověka v tísni. Bylo to 16. ledna 2018, spot se točil na náměstí Dr. E. Beneše a byl určen pro vyhlášení Ceny Gratias Tibi (cena se předává mladým lidem, kteří aktivně mění svět kolem sebe k lepšímu). Grafiku spotu tvořila Eliška Podzimková, doprovodnou píseň nazpívala kapela Zrní. Město Liberec bylo partnerem projektu, logo bylo uvedeno v závěrečných titulcích. Protože se jednalo o akci s charitativním cílem, nebyl účtován zábor náměstí ani elektrický proud.

4 Lékárník H. Spiegel. To je název historického dokumentu, který produkoval Státní okresní archiv ve spolupráci se Severočeským muzeem Liberec. Protože se jednalo o edukativní formát, byl pronájem zasedací místnosti č. 209 v historické budově radnice poskytnut za tisíc korun. Natáčelo se 10. července 2018.

5 Liberec Film Office pro pohádku České televize Hodinářův učeň zajišťovala pomoc s castingem, pomáhala najít vhodnou lokaci pro natáčení interiérů v kostele, organizovala novinářský den a následně byla v roli mentora obce Horní Řasnice, ve které se natáčely scény svatby v kostele. Jeden natáčecí den strávili filmaři v České Kamenici (Panská skála) a jeden natáčecí den v Horní Řasnici (kostel Neposkvrněného početí Panny Marie). Finanční plnění z důvodu natáčení mimo pozemky města Liberec bylo 0 Kč.

6 Náměstí Pod Branou je další, velmi oblíbenou lokací filmařů. Na jeden den nalákal také tvůrce nového kriminálního seriálu HBO, který pod vedením Ivana Zachariáše v Liberci natáčela produkční společnost ETANP. Seriál nese název Bez Vědomí. Zábor veřejného prostranství na náměstí Pod Branou byl vyčíslen přibližně na 15 000 Kč.

7 World on Fire je sedmým počinem filmové produkce v Liberci v roce 2018. Ve dnech 9. a 10. prosince se naše město přeneslo do doby druhé světové války, a to pro historický seriál pro BBC mapující první 3 roky této války. Podle informací filmařů vyšel rozpočet jednoho natáčecího dne v Liberci na 491 000 korun (pronájem Kavárny Pošta, Divadla F. X. Šaldy, zábory veřejného prostranství a pronájem parkovacích ploch).

Kompletní příjmy statutárního města Liberec z natáčení v roce 2018 se dají definovat v celkovém čísle 2 354 755 korun. Do této cifry patří 1 277 180 korun za zábor veřejného prostranství, 436 575 korun pronájem parkovišť, 141 000 korun pronájem parkovišť a 500 000 korun jako dar. „Důležité je si uvědomit, že ekonomický přínos pro stotisícové město se pak odehrává ve stovkách tisíců korun, neboť ne všechny filmaři utracené peníze jdou pouze magistrátu,“ vysvětluje mluvčí Jana Kodymová.

Rok 2019

Pro letošní rok má filmová kancelář už domluveno natáčení v březnu, květnu a červenci. „Již nyní můžeme prozradit, že v březnu do Liberce zavítá projekt Atlantic Crossing, který se bude v České republice natáčet asi půl roku a v Liberci si tvůrci vybrali hned několik míst,“ dodává Pavlína Sacherová.

Liberec Film Office získala dotaci od Státního fondu kinematografie na „Zkvalitnění propagace služeb Liberec Film Office“. V rámci této dotace vzniká nová webová prezentace, která bude propagovat Liberecký kraj jako ideální filmovou lokaci. V rámci projektu je pořizováno 40 virtuálních prohlídek objektů, 2 časosběrná videa a 2 spoty realizované pomocí dronu.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE