Fotbalový boss Pelta, stíhaný v kauze sportovních dotací, opravil cennou kavárnu Jizera

Už jen pár týdnů zbývá do otevření kdysi slavného mléčného baru a kavárny Jizera v centru Jablonce nad Nisou. Libereckým Zprávám to dnes potvrdil fotbalový boss Miroslav Pelta, jemuž rozsáhlý dům patří. Pelta se do záchrany budovy, která byla dlouhá léta zavřená a uvnitř zcela zchátrala, pustil navzdory trestnímu stíhání, jemuž čelí. „Velké stavební práce jsou hotové. Dokončujeme balkony a zábradlí a rovněž bezbariérové vstupy. Celý vnitřek budovy byl shnilý, zůstaly jen obvodové zdi. Všechny dřevěné prvky, okna například, jsme dělali znovu jako repliky,“ řekl Pelta Libereckým Zprávám.


Peltou opravená Jizera. Koláž: LZ

Podle něj Jizera naváže na svou slavnou historii. „Dole bude mléčný bar. Samozřejmě doba pokročila, takže bude moderní, ale stylem naváže na ten původní. Budou tam k dostání lahůdky a troufám si tvrdit, že to bude v centru široko daleko místo, kde se lidé občerství nejrychleji,“ věří Pelta.

Před časem uvedl pro Liberecké Zprávy, že mu trestní stíhání, jemuž čelí, působí značné byznysové potíže. Kvůli kauze ovlivňování rozdělování sportovních dotací skončil dočasně ve vazbě. Vyšetřování věci skončilo v květnu. Policie navrhla, aby státní zástupce podal obžalobu k soudu. K soudu tak chtějí policisté poslat právě někdejšího šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu, ale rovněž šéfa České unie sportu Miroslava Janstu nebo bývalou náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou.

Pelta v souvislosti se svou kauzou Libereckým Zprávám řekl, že přišel o řadu fotbalových sponzorů. A jeho stíhání se prý nyní odrazilo také při rekonstrukci Jizery. „Měli jsme velké problémy dosáhnout na jakékoliv bankovní peníze. Nakonec jsme to ale zvládli,“ upřesnil.

Kromě mléčného baru bude v Jizeře v přízemí a také v prvním patře pobočka Kooperativy. Ve zbytku domu vznikne 13 bytů, jejichž budování je ovšem teprve v začátcích.

Uzavřená Jizera před začátkem oprav. Foto: LZ

„Jablonci se vrátí kus historie. Náměstí se rozšíří, zmizí letitá ostuda. Náklady na rekonstrukci byly skutečně extrémní, měnila se i střecha, konkrétní částku ale říkat nechci. Dali jsme do toho srdce, otevírat se bude během několika týdnů,“ uzavřel Pelta.

Nárožní bytový dům postavili v roce 1908 podle návrhu architekta Roberta Hemmricha. Původní secesní vzhled budovy zmizel začátkem sedmdesátých let. Po Listopadu zavřelo lahůdkářství i kavárna. Prostory pak sloužily prodejcům textilu. Následně budova osiřela.

Starý trh a Jizera

Spolu s povýšením na městys v roce 1808 obdržel Jablonec právo pořádat trhy. Proto bylo při tehdejší formanské cestě do Smržovky založeno prostorné tržiště ve tvaru obdélníku. Po jeho obvodu se začaly stavět první jednopatrové domy, a tak postupně vznikalo náměstí nesoucí název Alter Markt – Starý trh. Jeho podobu z té doby, často poněkud idealizovanou, bychom mohli vidět na několika archivních obrazech a kresbách. Až fotografie a pohlednice z konce 19. a počátku 20. století nám věrohodně ukazují, jak s postupujícími lety náměstí měnilo svoji podobu.

V dolní části náměstí, na rohu dnešní ulice Lidické, stával od roku 1814 jednopatrový dům s obchodem, kde se prodávaly potraviny. Když v roce 1908 vyhořel, nahradil ho nárožní třípatrový bytový dům, vyprojektovaný architektem Robertem Hemmrichem. V přízemí byla velká prodejna lahůdek a v 1. patře secesní kavárna Café Habsburg, později Metzler a nakonec Jizera, po které nese dům své pojmenování dodnes. Naproti v dnešní ulici Komenského v přízemním objektu z roku 1875 měl vydavatel Emil Böhme své knihkupectví a redakci Jabloneckých novin. Reklama na nároží domu zvala do prodejny jízdních kol Wilhelma Löhnera. Dnešní třípodlažní obytný dům s historizující fasádou bohatě zdobenou secesními prvky a s nárožní věží zde byl vystavěn v roce 1908.

Levá strana náměstí v roce 1916. Přes týden tu bývalo jen pár trhovců, v pátek a v sobotu však jejich stánky náměstí zcela zaplnily. V neděli za pěkného počasí se náměstí stávalo korzem – místem, kde se odbývala společenská setkání zámožných i prostých jabloneckých dam a pánů.

Pravá strana náměstí v roce 1916 s pozoruhodnou stavbou v popředí. Ta patřila podniku městských elektrických drah a bývala v ní čekárna s trafikou a později i knihkupectví. Vedle ní měly svá stanoviště koňské drožky. I když městem jezdily už od února roku 1900 tramvaje, drožkáři jim úspěšně konkurovali až do konce 1. světové války.

Na pohlednici pořízené od dnešního Corsa v roce 1930 vidíme, že horní stranu náměstí (tam, kde dnes je za radnicí zastávka autobusů MHD) uzavírala řada nízkých obytných domů s obchody a hostinci v přízemí. Uprostřed náměstí stála od roku 1870 kašna se sochou Průmyslu. Před stavbou radnice v roce 1931 byla kašna odstraněna a socha přemístěna do parčíku v Palackého ulici. Po důkladné restaurátorské opravě se na náměstí opět vrátila v roce 1998, kdy byla osazena do balustrády zábradlí před Českou spořitelnou.

Petr Kurtin, město Jablonec

 

Dobové pohlednice. Repro: 6× město Jablonec

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE