Fotogalerie: Oprava zavřeného muzea v Liberci bude dražší a potrvá déle

Rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci, které je uzavřené od loňského února, bude minimálně o tři čtvrtě roku delší. Původně měla být hotová letos ke konci roku, nový termín otevření je září 2020. Modernizace bude stát i výrazně více peněz, nárůst je o třetinu. Liberecký kraj jako zřizovatel muzea nyní očekává, že bude potřeba 135 milionů korun.


„Nejsme schopni ale dopředu ještě stoprocentně říci, jestli to tak bude," řekla dnes radní pro kulturu Květa Vinklátová (SLK).

Modernizace muzea je ve fázi dokončování hrubých prací. Na rekonstrukci historické budovy postavené před 120 lety získal kraj evropskou dotaci 89,5 milionu korun, zbytek zaplatí ze svého. Za navýšením jsou podle radní rostoucí ceny stavebních prací a horší stav některých částí muzea, na což se přišlo až při rekonstrukci. „Týká se to zejména toho, v jakém stavu je podlaha v hlavním sále, týká se to elektroinstalace," uvedla Vinklátová.

Ve velkém výstavním sále se počítalo jen s drobnými opravami původní podlahy z teraco ukryté desetiletí pod kobercem. Vzdutou a popraskanou podlahu ale bylo nutné zcela odstranit a nejprve udělat nové podloží ze zhutněného štěrku, s hydroizolací a odvětráváním.

V projektu se ani nepočítalo s kompletně novými elektrorozvody pro zabezpečovací systém a požární signalizaci. Až po zahájení rekonstrukce se ale zjistilo, že ve zdech jsou minimálně tři generace různých rozvodů, které už navíc neodpovídají platným normám. „Čekáme na revidovaný projekt elektroinstalací, tím pádem hrubé práce ještě úplně hotové nejsou. Čekají nás kompletní rozvody," uvedl stavbyvedoucí Jiří Švarc. Nová projektová dokumentace by měla být hotová v polovině března, až pak budou moci práce pokračovat.

Architektura budovy zůstane po rekonstrukci stejná, radikálně se ale změní expozice a budova bude více bezbariérová. Jiný pohled se za rok a půl naskytne návštěvníkům už při vstupu do budovy. „Rušíme vstupní kukaň, vrátnici," uvedl ředitel muzea Jiří Křížek. Recepce bude ve slavnostním vestibulu, čímž se muzeum podle Křížka vrátí k původnímu architektonickému řešení. Rozsah expozic se díky modernizaci rozšíří. Přibude například takzvaný instalovaný depozitář v místech, kde jsou dnes kanceláře.

6 x foto: Liberecký kraj


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE