Fotogalerie: Padesát let od 21. srpna 1969. I v Liberci se bojovalo proti zlu komunistického režimu, na které nelze zapomenout

Měla to být poklidná vzpomínka na srpnové události v roce 1968, které vyvrcholily okupací naší země vojsky Varšavské smlouvy. Právě kvůli ní jsme se na dalších dvacet let nedokázali vymanit z komunistické totality a ocitli v ještě silnějším područí Sovětského svazu. Datum 21. srpna 1969 se nakonec stalo symbolem alespoň dočasného odporu proti zlu socialistického režimu, který je třeba si navždy připomínat.


Dnes je to přesně 50 let, kdy se naše země ocitla téměř na pokraji občanské války. Za svobodu se tehdy, byť jen krátce, bojovalo nejen v Praze, Brně, Ostravě, ale i v severočeském Liberci. Právě tady totiž lidé měli ještě v živé paměti následky okupace a počet obětí na životech ze srpna 1968, který byl druhý nejvyšší po hlavním městě.

Totalitní režim však ani tentokrát neponechal nic náhodě a 21. srpna 1969 proti demonstrantům nasadil pořádkové síly, které měly za úkol eliminovat a potlačit jakýkoliv protest. Původně poklidná připomínka rok starých událostí se tak záhy proměnila v ostrý pouliční boj. Vzduchem létaly dlažební kostky a granáty se slzným plynem. Bezpečnostní složky byly nekompromisní.

Podle některých marný, podle jiných zase důležitý vzdor alespoň části občanů tehdejší ČSSR, kteří se nechtěli smířit s nástupem tvrdé normalizace. Nepochybně to ale tehdy, před 50 lety, byl den, na který bychom nikdy neměli zapomenout.

Policejní uzávěra v Pražské ulici. Pořádkové jednotky vytlačily demonstranty na tehdejší Gottwaldovo (dnes Soukenné) náměstí.

Vzkaz Liberečanů pro tehdejšího prvního tajemníka ÚV KSČ a později prezidenta ČSSR, soudruha Gustáva Husáka. Garáže v Jablonecké ulici.

Demonstrující v horní části Pražské ulice poblíž liberecké radnice.

Obrněný transportér OT-65 po návratu z průzkumného výjezdu na náměstí K. Gottwalda (dnes Soukenné).

Příslušník Veřejné bezpečnosti (VB), někdejší pořádkové složky komunistického režimu, hází patrně slzný granát do prostoru Gottwaldova (dnes Soukenného) náměstí.

Hasičský vůz poté, co narazil na odpor protestujících.

Konflikt před budovou liberecké radnice, odkud jednotky vyhnaly protestující.

Ulice v centru Liberce pokrytá dlažebními kostkami, které používali demonstranti při střetech s komunistickými pořádkovými jednotkami.

Snímek z náměstí Bojovníků za mír (dnes Dr. Edvarda Beneše) v Liberci, kde pořádkové jednotky vytvořily kordon a zabránily demonstrantům v další cestě.

Foto: Policejní muzeum ČR (9×)

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE