Fotogalerie: Zkáza přišla ráno.Tisíciletá voda připravila o život pět lidí. Trauma mají místní dodnes. Když je období dešťů, zápolí se strachem

Byl to nejděsivější týden v životě většiny obyvatel Libereckého kraje za poslední desítky let. Když se 6. srpna před 9 lety vydali za svými povinnostmi či letním odpočinkem, netušili, že během příštích 48 hodin na vlastní kůži zažijí apokalypsu, která je straší dodnes. Datum 7. 8. 2010 se pro místní navždy stalo symbolem hrůzy, kterou dokáže způsobit přírodní živel. Prohlédněte si galerii dosud nepublikovaných fotografií otřesné události, jejíž smutné výročí si v těchto dnech připomínáme.


Přes 80 zatopených obcí a více jak 1 870 domácností. Na 160 osob, které musel před bleskovou povodní zachránit vrtulník. Škody zhruba za 8,2 miliardy korun a především pět mrtvých. Takový účet po sobě tehdy zanechala tisíciletá voda, která uprostřed léta 2010 zdevastovala téměř třetinu regionu.

Ačkoliv od ničivé zkázy uplynulo 9 let, v paměti lidí zůstává dodnes. A stále je děsí.

„Toho nepříjemného pocitu, že by se to mohlo opakovat, se už nikdy nezbaví. Pokaždé, když začnou lijáky, myslím na jedinou věc. Aby se to, nedej bůh, nezměnilo v tak prudkou povodeň, jako před lety," říká senátor a dlouholetý starosta Chrastavy Michael Canov (SLK), který si dodnes živě vybavuje několik situací, které by si nerad zopakoval. Obec, kde dodnes působí, patřila mezi ty, kde živel napáchal nejvíce škod. Velká voda sem přišla tak rychle, že spousta lidí nestačila včas uprchnout. Dostat pryč je museli až záchranáři a vrtulníky.

„Příběhů a momentů, které se kolem nás tehdy překotně odehrávaly, byla spousta. Jedním z nejsilnějších okamžiků byla situace, tuším, třetí den povodní. Po městě se mezi lidmi začala velmi rychle šířit fáma, že došlo k protržení hráze Mlýnické přehrady a na nás se řítí šest metrů vysoká vlna. Tu paniku a hrůzu v očích mnoha lidí, kteří doslova utíkali pryč z centra, bych už nikdy nechtěl zažít. Naštěstí se nám je povedlo uklidnit. Shodou okolností jsem krátce předtím telefonicky mluvil se správcem přehrady a měl čerstvé informace o tom, že tomu tak není. Ale na pohledy těch vystrašených lidí nikdy nezapomenu," vzpomíná starosta Canov.

Podle meteorologů tehdy před 9 lety spadlo v západní části Jizerských hor za jedinou noc přibližně 270 milimetrů srážek na metr čtvereční. Takové množství vody běžně naprší zhruba za tři až čtyři měsíce. Zklidnění nastalo 8. srpna, kdy několik zasažených obcí navštívil i prezident republiky Václav Klaus.

Živel během 48 hodin dokázal ničivou silou zdevastovat desítky domů, mostů, komunikací. A změnit osudy tisíců obyvatel na severu Čech. Svým rozsahem a způsobenými škodami jsou tehdejší záplavy považovány za čtvrté nejničivější v historii ČR. 

Povodeň 2010 v základních datech

  • V důsledku povodně přišlo o život 5 lidí
  • Celkové škody byly vyčísleny na 8 212 451 tis. Kč
  • Asi 160 lidí záchranáři evakuovali vrtulníky policie, armády i záchranné služby
  • Celkem živel zasáhl 81 obcí a 1 872 domácností
  • Nejvíce zasažené obce: Frýdlant, Nová Ves, Raspenava, Višňová, Bílý Kostel, Chrastava, Hejnice a Heřmanice.
  • Do záchranných a likvidačních prací se na území Libereckého kraje zapojilo přibližně 1 000 hasičů, 700 policistů, 40 záchranářů zdravotnické služby, 1 800 vojáků a stovky dobrovolníků

Zdroj: Liberecký kraj

Fotogalerie z povodní v Libereckém kraji v roce 2010:

Foto: Tomáš Tesař (33×)

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE