Prezident mě na Hrad nepozval, mluvčí Ovčáček nepřípustně kádruje

Vyjádření hejtmana Libereckého kraje k jeho účasti na shromáždění k 100. výročí založení Československa na Pražském hradě. Pozvánku z Kanceláře prezidenta republiky na oficiální státní akt – shromáždění k 100. výročí založení samostatného Československa – jsem neobdržel. Plně respektuji právo pana prezidenta pozvat si na Pražský hrad toho, koho on uzná za vhodné.


V rámci oslav 100. výročí vzniku Československa se zúčastním několika vzpomínkových akcí na různých místech v Libereckém kraji – v Liberci, České Lípě, Rynolticích, Oldřichově na Hranicích, Chrastavě a Hrádku nad Nisou. Budu také zahajovat tradiční česko-německé kulturní dny v Drážďanech. V neděli 28. října se na pozvání ministra obrany Lubomíra Metnara a náčelníka generálního štábu genpor. Aleše Opaty zúčastním pietního aktu na Vítkově a slavnostní vojenské přehlídky v Praze. Nedělní večer strávím na závěrečném slavnostním koncertu největšího hudebního festivalu v kraji Lípa Musica, který se koná v Městském divadle v Novém Boru.

Nepřijatelné nálepkování představitelů státu

Oslavy 100. výročí vzniku Československa v Libereckém kraji budou zakončeny předáváním tradičních ocenění Pocty hejtmana osmi osobnostem, které se zasloužily o dobré jméno Libereckého kraje svými činy a prací nejen doma, ale i v zahraničí.

Chci se nicméně jasně ohradit proti včerejšímu vyjádření mluvčího prezidenta republiky  pana Jiřího Ovčáčka. Považuji za naprosto nepřijatelné, když tento nikým nevolený úředník, placený z veřejných prostředků daňových poplatníků, „kádruje“ a nálepkuje představitele státu, ústavní činitele, představitele krajů a místních samospráv, vysokých škol či jiných veřejných institucí, tedy osoby, které byly do svých funkcí zvoleny na základě vůle občanů České republiky. Tento způsob prezentace staví podle mého názoru do mimořádně negativního světla tradici a postavení Kanceláře prezidenta republiky a bohužel také význam výjimečného výročí našeho státu.

Martin Půta (SLK), hejtman Libereckého kraje


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE