Historické twítování: Jak se žilo v našem kraji ve 20. století? S čím se potýkali naši předkové

Věděli jste, že se lednu a v únoru 1930 konaly v Jablonci n.N., Chrastavě, Liberci a Raspenavě hladové demonstrace? Nebo že v roce 1934 vystoupila v turnovské Střelnici na pozvání Alliance francaise “tanečnice sta tváří” Jacqueline Chaumont, primabalerina pařížského divadla Odéon? Pak by vás mohl bavit náš nový seriál, který formou krátkých, někdy kuriozních zpráv, přibližuje život našich předků v kraji ve 20. století.

Hned na začátku je třeba se přiznat, že k téhle rubrice nás inspirovala dnes již legendární kniha STALO SE NA SEVERU ČECH (1900 - 2000). Jak jsme v ní listovali, napadlo nás, že i vy si možná rádi formou telegrafických zpráv připomenete, jak vlastně a čím žili naši prarodiče a rodiče v kraji. A o čem by tak asi před lety, pokud by už existovaly sociální sítě jako Facebook nebo Twitter, vlastně postovali svým virtuálním přátelům?
Zdroj: Archiv LZ
Hledáme pro vás vždy několik dobových zpráv, a abychom vás úplně nezahltili, rozdělíme je do několika pokračování. Tentokrát jsme vybírali z "událostí a kuriozit" v letech 1919 - 1939 v měsících LEDEN a ÚNOR. Máte i vy nějakou oblíbenou knihu o životě našich předků v kraji ? Pošlete nám tip, rádi ho využijeme.

1920

 26.2. Nad zastávkou v Dolních Lučanech vykolejilo několik vagonů naložených dlouhým dřívím, které se zřítily do svahu. Lokomotiva s předním osobním vagonem jedoucí do Jablonce n.N., pokračovala v jízdě, aniž by železniční personál nebo cestující něco zpozorovali.

 


1921

únor - Komunisté (tehdy ještě ultrapravicoví sociální demokraté) ovládli radnici v Novém Městě pod Smrkem
 
26.2. V sale radnice v Železném Brodu byla zahájena činnost nového sokolského biografu, kterým chtěl Sokol získat potřebný kapitál na stavbu vytoužené sokolovny. Kino zůstalo v radnici až do otevření nové tělocvičny v roce 1929.
 
27.2. Německé agrární strany demonstrovaly ve Frýdlantu na Střelnici za okamžité uvolnění trhu s potravinami.

 


1922

2.1. Rozvodnění Jizery a Olešky. Libštátská továrna zatopená po okenní tabulky, tkalcovské stavy stály ve vodě a proud odnesl mnoho vagonů uhlí a dříví. Jílovecký potok v Semilech zaplavil ulici a pronikl okny do domů. V Turnově vystoupala Jizera 1,9 metru nad normál.
 
29.1. Konaly se první závody na nově zřízené sáňkařské dráze na Špičáku u Tanvaldu.

1923

1.1. Došlo k zestátnění Ústecko-teplické dráhy včetně železniční tratě Řetenice - Česká Lípa Liberec.

1924

leden - Počátkem roku rozhodl Nejvyšší soud v Brně, že liberecké ulice mají být nejpozději do 25.3. Označeny také českými nápisy. Pokud by se tak nestalo, došlo by k tomu nařizovací cestou na náklady města. Tím skončil spor, který trval téměř 5 let.
 
4.2. Na I. zimních olympijských hrách v Chamonix startoval i turnovský rodák skokan Milda Prokopec a Václav Jón z Horní Branné.

 


1925

1.1. Činnost zahájil okresní sirotčinec v Lomnici nad Popelkou. V roce 1929 k němu pak přibyl i okresní chorobinec.

 


1926

6.1. Děkan Horčička převezl do Turnova libuňskou farní knihovnu.
 
22.2. Úředním nařízením došlo k přeměně bývalého c.k.  Privilegovaného jabloneckého střeleckého spolku.

 


1927

19.1. Tisk oznámil, že mezi Českou Lípou a Prahou byla zahájena pravidelná autobusová doprava. Cesta tam i zpět trvala 5 hodin a stála 90 korun.  Obstarával ji jednou týdně velký vůz značky Praga.
 
3.2. V České Lípě na Svárově byla poprvé použita nová stavební hmota - heraklit.

1928 

11.1. Před vyprodanou dvoranou turnovské sokolovny vystoupil houslový virtuóz Jan Kubelík. Ocenil i housle postavené místním mistrem houslařem F.X. Drozenem.

 


1929

9.2. V novém urnovém háji v Jilemnici byl jako první pochován řídící Klimenta, přeseda místní odbočky spolku Krematorium.

 


1930

leden - únor se konaly v Jablonci n.N., Chrastavě, Liberci a Raspenavě hladové demonstrace.
 
5.1. Také v semilském okrese se šířila fašistická agitace. Důvěrné schůze Národní obce fašistické se konaly v restauraci Ort v Podmoklicích, o den později v hostinci J. Čepelíka v Tatobitech a v říjnu pak v postinci J. Hlubůčka v Chuchelně.
 
20.1. Zemřel poslední mužský majitel zámku Frýdlant František Clam - Gallas. Majetek byl rozdělen mezi sedm dcer a zámek zdědila Clotilda.
 
6.2. Český osvětový sbor v Liberci uspořádal v lidové síni radnice přednášku profesora J.V. Šimáka První slovanské osídlení Ponisí, což za bývalého starosty dr. Bayera nebylo možné.

 


1931

13.2. Studenstvo turnovské uspořádalo za účasti T. Emandiho, vyslance a zplnomocněného ministra Království rumunského, a opata M. Zavorala, předsedy Československo-rumunského ústavu, akci Rumunský večer. 
 
15.2. Liga čs. motoristů, skupina v Železném Brodu, uspořádala I. závody v motoskijoooringu (lyže tažené motocykly). Trať vedla po okresních silnicích ze Železného Brodu na Bratříkov, Alšovice, Těpeře, a zpět krásnou zasněženou krajinou. Závodilo 14 motocyklů, z toho 9 sidecarů.

 


1932

7.1. U firmy na výrobu koberců Ginzkey ve Vratislavicích n.N. Proběhla demonstrace proti zastavení výroby.
 
13.1. Asi tisíc osob demonstrovalo v Novém Boru proti hospodářské krizi. O tři dny později se tam protestů zúčastnilo na 3 000 lidí, v Jablonném asi 3 500 a v Mimoni asi 900.
 
22.1. Firma F. Matouš zastavila práci v textilních továrnách v Benešově u Semil, Příkrém, Podmoklicích. Obnovila ji 29. března.

 


1933

1.1. Umírá významný vlastivědný badatel Liberecka a Frýdlantska Anton Ressel.
 
21.1. Popelem lehla horská chata na kopci Maliníku u Bedřichova v Jizerských horách. Do roka však byla postavena znovu.
7. - 11. 2. Na mistrovství světa v Innsbrucku získal rodák z Vysokého nad Jizerou Antonín Bartoň (1908-1982) dvě stříbrné medaile. Jednu za závod sdružený a druhou za štafetu na 4 x 10 km.
15.2. Četnictvo v Semilech potlačilo demonstraci nezaměstnaných, pořádanou v rámci “Rudého dne”. O zásahu psal komunistický tisk jako o “krvavé řeži v Semilech" a poslankyně Čižimská interpelovala u ministerstev sociální péče a vnitra.

 


1934

20.2. V turnovské Střelnici vystoupila na pozvání Alliance  francaise “tanečnice sta tváří” Jacqueline Chaumont, primabalerina pařížského divadla Odéon.

 


1935

2.2. Ve sněhové bouři zachránil nezaměstnaný devatenáctiletý kočí Josef Nedomlel z Jestřabí u Vosecké boudy život Anně a Věře Hamáčkovým. Prezident republiky jej odměnil 2 000 Kč.
 
23.2. Začal vycházet Krkonošský obzor, list pro okresy jilemnický, vrchlabský a pro Tanvaldsko. Redaktorem se stal Cyril Metoděj Metelka. 

 


1936

1.1. Založeno vlastivědné muzeum pro městys Bozkov a okolí.

 


1937

1.1. Redaktor Pojizerských listů František Novák odešel na odpočinek a řízení novin předal Eduardu Kepkovi. Pojizerské listy zvětšily v tomto ročníku formát a začaly občas zařazovat i fotografie.
 
16.1. V Jilemnici ustavena při místním odboru Červeného kříže horská záchranná služba samaritská, která už po měsíci uspořádala samaritánský kurz.
 
30.1. Publikován program nového vlastivědného sborníku Krkonoše, vydávaného v Jilemnici prof. K. Štětkou.

 


1938

5.1. Ve Vídni zemřela manželka posledního hraběte Glam - Gallase Marie. Její tělo bylo převezeno do Frýdlantu, kde byla pohřbena v rodinné hejnické hrobce.
 
24.1. Předsedou Klubu filatelistů v Semilech opět zvolen továrník Ladislav Bednář, předseda vrcholné organizace filatelistických klubů a předseda mezinárodní výstavy poštovních známek Praga 1938.
 
25.1. Nad severním obzorem byla večer vidět nezvykle mohutná polární záře, po níž následovala magnetická bouře.

 


1939

1.1. U stanovených střediskových obcí v Sudetech zřízeny matriční úřady (Standesamt), povinné pro všechny obyvatele bez ohledu na náboženské vyznání.
 
5.2. V Semilech a Lomnici nad Popelkou byla ze sociálních demokratů a části členské základny národně sociální strany ustavena Národní strana práce.
Chcete si přečíst předchozí díl našeho Twítování? 

Celkem
Sdílení

2 komentářů

  1. 2.1. Rozvodnění Jizery a Olešky. Libštátská továrna zatopená po okenní tabulky, tkalcovské stavy stály ve vodě a PROUD odnesl mnoho vagonů uhlí a dříví. Jílovecký potok v Semilech zaplavil ulici a pronikl okny do domů. V Turnově vystoupala Jizera 1,9 metru nad normál. 3.2. V České LÍPĚ na Svárově byla poprvé použita nová stavební hmota - heraklit. 11.1. Před vyprodanou dvoranou turnovské sokolovny vystoupil HOUSLOVÝ virtuóz Jan Kubelík. Ocenil i housle postavené místním mistrem houslařem F.X. Drozenem.

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

.