Hlas lidu k bourání Schlaraffie: Svinstvo, ale i chvála za demolici ruiny

Liberecké Zprávy se zeptaly Jablonečanů na jejich názor na částečnou demolici vzácného zámečku Scharaffia. Do bourání se pustila firma Radka Maliny, na jejímž pozemku stavba stojí. Podle primátora města Milana Kroupy tak učinila bez povolení a je hanbou celého města. Pokuta maximálně půl milionu korun hrozí společnosti MALINA - safety za bourání zámečku, pokud se prokáže, že k tomu neměla povolení.


Jsem tělem a duší LIAZák. Celý život jsem v LIAZu dělal. Tady byla servisní škola LIAZu. V té době byla Schlaraffie skutečnou dominantou města. Konaly se tady různé akce. Nikdo budově neřekl jinak než zámeček. Je mi líto, že to musím říct, ale dnes pan primátor Kroupa strašně brojí proti panu Malinovi. Co prý si tady dovolil udělat. Přitom se stačí podívat, co tady pan Malina dokázal. Budova, kterou postavil vedle zámečku, je nádherná a ještě v ní našla práci řada lidí. Pro Jablonec udělal mnoho. Ať nám pan Kroupa řekne, co udělal pro záchranu zámečku on? A obecně, co pro ni udělalo vedení radnice za posledních třicet roků? Pan Malina zámeček léta za korunu nabízel. Mezitím se z budovy bohužel stala naprostá ruina a začali tam bydlet bezdomovci. Pak už bohužel asi není jiná možnost, než zámeček zbourat.

Josef Dejl

Podle mě pan Malina neudělal správně. Mně se stavba odjakživa líbila. Mám ji nafocenou ve všech stádiích i z minulosti, kdy byla ještě v lepším stavu. Bourání je podle mě škoda. Určitě se měli pokusit zámeček zachovat, i když je pravda, že by to asi bylo hodně nákladné, navíc jsme neviděli, jak to vypadá uvnitř. Myslím ale, že se peníze utrácejí zbytečně a ve větším, a že tahle památka by za záchranu stála. Město se i snažilo zařídit, aby byl zámeček veden jako památka, což bohužel neprošlo. Ale pokud vím, ještě další žádost běží. Každopádně v tomto polozdemolovaném stavu už asi budova nepůjde zachránit.

Věra Dyntarová

Je to složitá otázka. Dokud byl zámeček v dobrém stavu, nikoho nezajímal. Nic se nedělo, ačkoliv někteří lidé měli snahu o záchranu. Například pan Vostřák, když ještě žil, se hodně snažil stavbu zachránit. Ale zřejmě to bylo z nějakého důvodu neprůchozí. Na druhou stranu, když tady zámeček roky trčí a nic se neděje, je těžké hodnotit, zda by firma dokázala zámeček zachránit. Především si myslím, že když pan Malina pozemek se zámečkem kupoval, měl se s městem jasně domluvit, co s objektem v budoucnu bude. Což se patrně nestalo a takto to skončilo. Když není předem konkrétní domluva, je pak těžké cokoliv dělat.

Blanka Brožová

Je to svinstvo. Je to významná stavba, která měla v Jablonci zůstat. A pokud vím, bylo to tak původně domluvené i s panem majitelem vedlejšího podniku. Na základě toho mu pozemek prodali, a nakonec to dopadlo tak, jak to všichni dnes vidíme. V sobotu sem přijeli, strčili do zámečku bagrem. Shodili to tady na silnici, takže mohlo dojít i ke zranění lidí. Podobných staveb po republice tolik nemáme, takže já bych byl určitě pro záchranu. Vždy se mluvilo o tom, že Schlaraffie zůstane zachována.

Luboš Štoček

Majitel sousední továrny měl zámeček pochopitelně zachránit. Osobně jsem do zámečku chodil před nějakými padesáti roky na tréninky. Byl tam tréninkový sál pro judisty. Takže mám k té stavbě osobní vztah. Byl jsem pro, aby byla stavba zachována a restaurovaná. Teď už je samozřejmě pozdě, už to nepůjde.

Petr Peukrt

Před čtyřiceti lety by zámeček ještě možná šel zachránit. Teď už je to nesmysl a jakékoliv snahy by byly zbytečné. Tady se vždycky čeká až něco spadne, aby na to přišly dotace. Tak je to všude a ve všem. Což je špatně, mně se to nelíbí. Přitom si pamatuji, jak nádherný zámeček to byl. LIAZ měl ve Schlaraffii školící středisko. Je to čtyřicet let, tehdy byl zámeček ještě v relativně dobrém stavu. Dnes už nemá cenu s ním cokoliv dělat.

Petr Austl

Tolik let to tady stálo a nikdo o zámeček neměl zájem. Pokud nezachránili stavbu dřív, před dvaceti lety, tak dnes už to zachránit nejde. Jako památku to stejně neuznali, takže myslím, že pan Malina udělal správně, když se pustil do demolice. Akorát to tady straší a hyzdí město.

J.M.

 

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení