Nová knihovna má fasádu připomínající police s knihami

Police s knihami připomíná čelní fasáda nově postavené knihovny v pohraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku. Výstavba budovy v centru města po více než roce skončila, nyní se dokončují interiéry a od srpna by se měl prostor začít plnit knihami. Pro veřejnost se knihovna otevře nejspíš na konci září.


Foto: Roman Sedláček

Informoval o tom investiční technik města Jiří Palas. Knihovna včetně vybavení přijde zhruba na 17 milionů korun a město ji staví za své, bez dotací.

Městská knihovna v osmitisícovém Hrádku léta sídlila v památkově chráněné Schubertově vile. Musela ji ale loni na podzim opustit, protože cennou stavbu z roku 1924 přestavuje město na komunitní centrum. Nově postavená knihovna přiléhá k multifunkčnímu centru Brána Trojzemí. Stojí na místě starých pekáren. Právě z nich se použil materiál na nezvykle tvarovanou fasádu.

„Z chátrajícího objektu jsme vybrali ty nejlepší cihly a vrátili na fasádu. Evokuje to police s knihami,“ uvedl Palas.

Není to jediný nezvyklý prvek nové budovy. Uvnitř jsou citáty spojené s knihami, které jsou odlité přímo do betonových zdí. Na jednom místě je například citát: „Postavy románu jsou mé vlastní možnosti, které se neuskutečnily“ od filozofa a spisovatele Ladislava Klímy, na dalším třeba slova nizozemského učence Erasma Rotterdamského z 16. století: „Ne ti milují knihy, kteří je netknuté schovávají ve skříních, ale ti, kteří je mají ustavičně v ruce“.

Foto: Roman Sedláček

Nová knihovna připomíná i určení, které toto místo v minulosti mělo. Objekt totiž stojí v historickém centru města těsně u hřbitovní zdi. Areál kolem kostela ale býval dříve rozlehlejší a archeologové při hloubení základů objevili základy původní hřbitovní zdi. Nalezli i kosterní ostatky. Místa, kde se zeď a kostry nacházely, připomíná grafika na podlaze.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE