I přes protesty obslouží Liberecký kraj vrtulníky z Hradce, Prahy a Ústí. Obavy hejtmanství nejsou podle ministerstva zdravotnictví opodstatněné

Liberecký kraj podle ministerstva zdravotnictví obslouží vrtulníky letecké záchranné služby (LZS) pro speciální záchranné akce z Hradce Králové, Ústí nad Labem nebo Prahy. Obavy kraje nejsou podle mluvčí resortu Gabriely Štěpanyové opodstatněné. Kraj kritizoval podmínky zadávací dokumentace na zajišťování letecké záchranné služby po roce 2021.


„V Libereckém kraji dochází k výraznému překryvu dostupnosti vrtulníků zajištující speciální záchranné práce z Hradce Králové, Ústí nad Labem a Prahy, proto po zvážení všech faktorů expertní komise rozhodla, že pro stanoviště v Liberci nebudou tyto činnosti požadovány," uvedla Štěpanyová.

„Návrat o 20 let zpět“

Hejtmanův náměstek Přemysl Sobotka (ODS) ve středu uvedl, že takové podmínky jsou pro kraj nevyhovující a leteckou záchrannou službu posílají o 20 let zpět. Záchranná služba i horská služba mají kvůli členitosti kraje vycvičené týmy, které s vrtulníkem létají, slaňují a zachraňují v náročném terénu. „Naši obyvatelé by podle podmínek tendru byli nuceni na lékařskou pomoc čekat o desítky minut déle," dodal Sobotka.

„Tím, že speciální záchranné práce s lanovými technikami budou nově provádět jen vybraná stanoviště, dojde k jejich maximální profesionalizaci, a tedy ke zvýšení kvality a bezpečnosti této služby," uvedlo dále ministerstvo.

Letecká záchranná služba vzlétá v zemi z deseti základen. V Plzni a v jihočeské Bechyni ji provozuje armáda, v Praze a v Brně policie. Šest zbývajících mají na starosti tři soukromé firmy - Ústí nad Labem, Liberec a Hradec Králové firma DSA, Jihlavu a Ostravu HAT a Olomouc ATE. Nově bude víc soukromých, policie bude dál obhospodařovat pražskou základnu a armáda plzeňskou. Vláda před dvěma lety zvažovala, že svěří provoz LZS státnímu podniku, nakonec ale od záměru ustoupila. Hodnota nové zakázky zakázky je asi 3,8 miliardy korun bez DPH.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE