Infotabule o obsazenosti parkovišť bude mít Liberec od léta

Funkční tabule informující o obsazenosti parkovišť v centru Liberce budou po městě od léta. Motoristům by měly usnadnit hledání místa k parkování. O letních prázdninách ale půjde zatím jen o testovací režim, řekl dnes vedoucí magistrátního odboru správy veřejného majetku David Novotný. S plným spuštěním systému se počítá od podzimu. Na projekt za devět milionů korun získalo město evropskou dotaci.


Na vytvoření parkovacího informačního a navigačního systému pracuje liberecká radnice už několik let. Slibuje si od něj, že uleví přetížené dopravě ve městě. Řidiči nebudou muset zbytečně jezdit po centru při hledání volného místa k parkování, ale navigační tabule by je měly navést k nejbližšímu vhodnému parkovišti. Přehled obsazenosti budou moci sledovat i přes mobil nebo počítač, informace budou dostupné na webu města. Novotný si myslí, že to bude vhodnější, než kdyby vytvořili nějakou aplikaci. „Lidé si musejí neustále stahovat nějaké aplikace do telefonu, jsou tam požadavky na data, připojení. Razíme to, že webové rozhraní je snazší," uvedl Novotný.

V Liberci v pilotní verzi informační parkovací systém funguje dva roky. V horním centru jsou parkovací čidla na 240 místech šesti parkovišť. Informace o obsazenosti ale mohou řidiči získat zatím jen přes web. „Nevýhodou toho pilotního projektu je právě, že dosud nebyly ty proměnné dopravní značky, které by informovaly řidiče o volných kapacitách," dodal vedoucí odboru. Uskutečnění tohoto projektu by to mělo změnit.

Po městě bude letos rozmístěno 78 informačních tabulí. Po úplném spuštění systému budou dostávat data o obsazenosti míst k parkování ze 39 lokalit. Díky projektu přibude 33 parkovišť s 1014 parkovacími senzory. I s pilotním projektem tak budou čidla monitorovat 1254 parkovacích míst. Na městských parkovištích v Liberci je 2157 parkovacích míst, z toho 860 je rezidentských a abonentních.

Radnice původně počítala s plným spuštěním systému už letos na jaře, za odkladem jsou podle Novotného opravy povrchů parkovišť po zimě a uzavírky některých ulic spojené s výměnou inženýrských sítí či opravou povrchu vozovek. Čidla se tam budou moci dát až po skončení oprav.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE