Inspiroval ho herec a moderátor Jan Kraus. Tak si vymyslel vlastní show, kterou spojil s charitou a daroval už stovky tisíc korun

Před lety prý býval typickým introvertem, co nerad vystupuje a mluví před lidmi. Pak ale Martina Krause (26) z Liberce zaujal pořad známého českého herce a moderátora Jana Krause, který ho inspiroval natolik, že se rozhodl mít vlastní show. Ale takovou, co pomáhá. A tak na doporučení své maminky vymyslel charitativní pořad, do něhož si zve populární osobnosti. Za téměř 6 let, co svůj projekt rozvíjí, se za ním a jeho diváky do Liberce a Vratislavic vypravila více než stovka hostů, mezi nimiž nechyběli například Michal Malátný, Ewa Farna, Matěj Ruppert nebo Tomáš Klus s manželkou Tamarou. Na charitu díky tomu mohl vybrat a věnovat potřebným už stovky tisíc korun. A to jeho M.K. Show zdaleka ještě nekončí.


Martin Kraus. Foto: Kryštof Sadílek

Váš pořad M.K. Show teď v lednu oslaví šesté výročí. Při jaké příležitosti vás před lety napadlo, že se pustíte do charitativního projektu? Navíc v regionu, kde obecně bývá návštěvnost podobných akcí slabší? V době internetu a záplavě informací, které jsou lidé obecně zvyklí konzumovat zdarma? 

Tak trochu jsem nevěděl, co se sebou. Ačkoliv jsem byl obrovský introvert, který nerad mluvil, nerad vystupoval před lidmi a byl rád sám, při sledování Show Jana Krause mě napadlo, že by bylo fajn udělat podobný formát talk show v Liberci. A že by mě asi bavilo dělat pro lidi zábavný pořad a především se poznávat s hosty a zajímat se o jejich životní příběhy. Nikdy jsem nemoderoval, neměl jsem žádné kontakty, finance. Nikdo mě neznal, ale měl jsem chuť, touhu a už 1. díl, který byl mimochodem hrozný (usmívá se), mi dával neuvěřitelnou energii. A vždy, i přes všechny ztráty, negativní situace, ale i překážky, jsem se těšil na ten další. Zabýval jsem se tehdy jedinou otázkou. Jak přesvědčit lidi, aby přišli, když mě nikdo nezná a tím pádem o mé show nikdo neví? Moji mamku napadlo, že bych pořad mohl spojit s charitou. A já si vzpomněl, že když jsem viděl reklamu na UNICEF, jak to se mnou pohnulo. A řekl si, tý jo, to je super. Vždyť já bych chtěl a můžu pomáhat a nemusím čekat na to, až budu úspěšný. Vždyť tohle můžu udělat hned od začátku. A takhle vznikla charitativní část, která je součástí show od 1. dílu. S návštěvností jsem si pak už hlavu nelámal. Mě to prostě hlavně bavilo.

Za tu dobu se vám povedlo dostat do křesla pro hosty desítky více či méně známých osobností. Například zpěváka Monkey Business Matěje Rupperta, Ewu Farnou, teď naposledy i velmi populárního zpěváka Tomáše Kluse. Pokud se nepletu, tak i moderátora a herce Jana Krause, který vás inspiroval. Jezdí za vámi herci, zpěváci, sportovci, producenti… Koho jste musel nejvíc uhánět?

Jana Krause jsem ve své show ještě neměl, ale nabídl mi přijet za ním do divadla a udělat rozhovor na kameru. Což byl pro mě samozřejmě zážitek. Ve svém pořadu jsem měl jeho syna Adama. A koho jsem nejvíc uháněl? Spíš se zeptejte, komu píšu už delší dobu, protože mu dlouhodobě nevycházel termín. Je to YEMI A.D., protože tomu píšu už od roku 2014. Ale nakonec to dopadlo. Bude hostem M.K. Show 19. března 2020.

Pokud byste měl vybrat tři z hostů, kteří vaší show prošli, kdo by to byl a proč? Mimochodem, kolik jich za těch 6 let bylo celkem? 

Přesně 104. Jen doufám, že jsem na nikoho nezapomněl. Kdybych musel vybrat opravdu jen tři, tak určitě hudebník a zpěvák Michal Malátný, který byl můj první velký známý host. Přijal pozvání ještě do liberecké knihovny, kde jsem začínal. Během doby, kdy jsme jeho návštěvu řešili, jsem se přesunul do Kulturního centra 101010 ve Vratislavicích. Pro mě to byla velká čest, ten díl byl poprvé vyprodaný. Přesun ze sálu, kam chodilo 20 lidí, do prostoru, kde máte najednou 180 diváků, byl docela velký skok. Michal mi byl velmi blízký a po letech se znovu vrátil. A věřím, že přijede i potřetí.

Pak to byl určitě Zdeněk Godla ze seriálu Most!, který bohužel nepřijel, což jsem se dozvěděl asi 10 minut před začátkem (umívá se). Nicméně bych mu za to rád poděkoval, protože jsme měli vyprodáno a já si posléze uvědomil, že dokážu bavit skoro sám celý sál i bez hlavního hosta. Super zkušenost.

No a pak Tomáš Klus s Tamarou. To jsou pro mě a mojí manželku osobnosti, na které se rádi podíváme. Rádi se s nimi setkáme, vážíme si jich, a líbí se nám jejich postoj. Ta díl byl krásný. Já poprvé hovořil o novém formátu, o duchovnu, o velmi silných věcech. A Tomáš mi v tu chvíli byl oporou. S druhým hostem, cestovatelem Karlem Štěpánkem, mě skvěle doplňovali.

Martin Kraus se zpěvákem Tomášem Klusem a cestovatelem Karlem Štěpánkem. Foto: Aleš Funke

Kolik lidí kromě vás na přípravě každého dílu spolupracuje? A jak finančně náročné je podobný formát one man show v regionu udělat?

Každý díl chystá kolem 16 lidí. Finanční náročnost není příliš vysoká. Navíc, od Kulturního centra 101010 ve Vratislavicích, máme neuvěřitelně krásnou cenu za pronájem, za což jim velice děkujeme. Je to obrovská úleva. I proto se je snažím prezentovat co nejlépe a chci, aby každá show byla skvělá. A aby se lidé do KC 101010 vraceli. Jinak bych neřekl, že je to one man show, to dělají asi jiní. Já to beru jako večer plný zábavy, hudby, životních příběhů a pomoci. To vše společně s hosty, diváky, spolupracovníky. Sedneme si jako doma v obýváku a jdeme si povídat. Zvu všechny hosty na sedačku najednou. Nemáme finance na reklamu, tu děláme přes sociální sítě. Nemáme peníze ani na produkci. Vše děláme společně a všichni tak nějak za minimální honorář.

Vstupenky na vaši charitativní akci prodáváte v rozmezí od 180 do 500 korun. Přitom máte většinou téměř vyprodáno. Čím to podle vás je?

Věřím, že pravidelností, obsahem a tou skvělou, krásnou, dobrou energií, která v tom projektu je. V sále je cítit. Většina hostů odchází a říká, že to má tuhle skvělou energii. A že se rádi vrátí.

Na kterého z hostů jste během natáčení nebo i po něm dostal nejvíc diváckých reakcí?

Asi nejvíc jich přišlo na Tomáše Kluse a Karla Štěpánka. Ale možná to takhle vnímám, protože to byl zatím poslední díl a mám ho ještě čerstvě v hlavě. Ono je těch reakcí vždycky plus minus stejně. Zásadní pro mě byly reakce, které přišly, když nepřijel zmiňovaný Zdeněk Godla. Většina z nich byla pozitivní v tom smyslu, že jsem ten večer zvládl i bez očekávaného a populárního hosta. Přišlo jich dost, což bylo pochopitelně neuvěřitelné a krásné.

M.K.Show má primárně charitativní poslání. Kolik jsme za tu dobu získal peněz a komu následně pomohly?

Celá show je charitativní a jinak by to ani nefungovalo. Má to obrovskou sílu a když vám pak přijde zpráva nebo email o tom, že tomu dotyčnému to pomohlo, protože mu mohli koupit třeba polohovací postel, nebo jet na rehabilitační pobyt, tak je to k nezaplacení. Pomohli jsme více jak 30 subjektům (lidé v těžké životní situaci, handicapovaní, onkologicky nemocní, nadace a sdružení pozn. red.) a vybralo se už přes 350 000 korun.

Za téměř 6 let charitativní pořad M.K. Show pomohl darovat potřebným stovky tisíc korun. Foto: Aleš Funke

Všiml jsem si, že kromě vstupného od diváků, máte i partnery. Firmy, které vás sponzorují a tím pádem finančně pomáhají. Jak dlouho trvalo, než jste je přesvědčil ke spolupráci?

Máme partnery na bázi barteru, ale i partnery - sponzory. Skoro s každým to bylo na základě nějakého doporučení nebo to vzniklo tak trochu samovolně. Nejsem moc obchodník, takže tuto činnost za mě od tohoto roku bude dělat manželka.

Každý kontaktní formát, ať už jde o zábavnou, edukativní nebo charitativní show, se dříve či později zpravidla okouká. Lidé se ho přesytí, přestane je bavit. U vás to ale zatím vypadá, že s každým dalším rokem počet vašich fanoušků roste. Čím si to vysvětlujete?

To máte pravdu. Řekl bych, že jestli se to někomu rychle okouká, jsem to hlavně já sám. A proto jsem v posledních měsících přemýšlel a pracoval na „nové šťávě“, novém náboji, O něčem, co pořad především pro mě zase trochu oživí. Velkou část mého života tvořil vždy jiný pohled na svět. Duchovno, pozitivní myšlení, astrologie a celkové pochopení, že náhody neexistují. A že vše se nám děje z nějakého důvodu. Když jsme se potkali s režisérem Pavlem Sadílkem, tak se mi svěřil se svou zkušeností s regresí do minulého života. Ve mně to hned zarezonovalo a nápad byl na světě. Rád bych proto tahle témata zapojil do mé charitativní talk show.

S Erikou Stárkovou a Tamarou Klusovou. Foto: Aleš Funke

Jaký je váš oblíbený český nebo zahraniční moderátor? Je někdo, u koho se učíte? Komu takzvaně  „koukáte do kuchyně“? Kdo vás inspiruje?

Nejprve to byl Jan Kraus, protože mě jeho styl prostě bavil. Ale už od začátku jsem šel trochu jiným směrem. Pak to byl americký Jimmy Fallon, ten mě určitě inspiroval co se týče her, vystoupení a dalších scének. Ale momentálně to už jsem já sám. Protože směr, kterým v naší show jdeme, u nás takhle zatím nikdo nezvolil. Nebo o tom alespoň nevím. Takže žádného nového oblíbeného moderátora nemám. Snažím se být sám sebou. 

Jak dlouho předem se na každé vystoupení připravujete?

Je to proces na celý měsíc. Každý den na tom můžete udělat kus práce.

Když začínal, přišlo na jeho show kolem 20 lidí. Dnes mívá zpravidla vyprodáno. Foto: Aleš Funke 

V roli moderátora pracujete s emocemi. U vás převládají ty pozitivní. Nicméně, stalo se vám někdy, že jste musel korigovat i nějaké negativní? Ptám se, protože lidé jsou dnes, v době sociálních sítí a snadné anonymity, občas pořádně jízliví?

Určitě ano, ale snažím se veškeré negativní emoce či zážitky v nějaké blízké době zpracovat a zahodit do minulosti, protože minulost je mrtvá.

Jaký je váš vysněný host, kterého se vám zatím nepodařilo nebo už nepodaří ulovit?

Vladimír Kafka – léčitel, který tu už s námi bohužel není. Rád bych pozval i Jaroslava Duška, Rytmuse, Ondřeje Brzobohatého, Vojtu Dyka... Je jich ještě mnoho (usměje se).

Pokus byste měl tu možnost a mohl si vybrat jednu osobu, s níž byste rád strávil celý den na pustém ostrově. Kdo a proč by to byl ?

Manželka, protože se poprvé v životě necítím na vše sám. Dost mi pomáhá a vím, že bychom to v pohodě zvládli. A v jedné z mých regresí do minulého života jsem na takovém ostrově byl. A byl jsem tam určitě s ní. A také jsme to zvládli. 

Kde sám sebe vidíte za dalších pět až deset let?

Pokud mě to bude stále bavit, tak budu moc rád, když bude dál fungovat i má show. Doufám, že se stane takovou libereckou legendou. A přál bych si, abychom mohli ještě více přispívat, darovat a pomáhat. Chci se také mnohem více věnovat hudbě, takže za 5 až 10 let budu doufám už nějakou dobu koncertovat. Určitě chci mít s manželkou děti a snažit se být vzorem, inspirací. A celé tohle dobrodružství si pořádně užívat!

O Martinu Krausovi

Narodil se 26. srpna 1993 v Liberci. Pracoval jako organizátor kulturních akcí pro různá sdružení. Posledních 6 let se věnuje vlastní charitativní akci s názvem M.K.Show, se kterou začínal v Liberci. Později se s ní přesunul do atraktivního Kulturního centra 101010 ve Vratislavicích.

Zatímco na začátku na jeho večery s hosty chodily zhruba dvě desítky lidí, dnes mívá v sále s desetkrát větší kapacitou zpravidla vyprodáno. Za téměř 6 let existence M.K. Show přijalo Martinovo pozvání přes 100 hostů, mezi nimiž nechyběla jména známých a populárních osobností jako třeba Matěj Ruppert, Michal Malátný, Tomáš Klus a řada dalších.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE