Jablonecký primátor v úterý vystoupil z ANO, ve středu jej sesadili z funkce. Novým vládcem města je Čeřovský z ODS

Jablonecký primátor Milan Kroupa v úterý vystoupil z hnutí ANO. Ve středu jej zastupitelstvo odvolalo z funkce. Koaliční partneři i opozice vyčítali Kroupovi, že jako jednatel firmy GREPA Networks vymáhá po městu zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018 a žádá odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích. Novým primátorem Jablonce byl zvolen Jiří Čeřovský z ODS.


Novým primátorem Jablonce byl zvolen Jiří Čeřovský z ODS. Stál v čele města tři volební období od roku 1994 do roku 2006. Volba byla tajná, vydáno bylo 28 hlasovacích lístků, odevzdáno 26 lístků, všechny byly platné. Pro Jiřího Čeřovského hlasovalo 20 zastupitelů. Dosavadní náměstek pro rozvoj města Jakub Chuchlík (Piráti) vzápětí rezignoval na svoji funkci. Před samotnou volbou primátora rezignovala na funkci radní i Jarmila Valešová (Piráti).

Co řekl zastupitelům čerstvě zvolený primátor Čeřovský? Čtěte zde

V městské radě z původních devíti členů zůstali jen zástupci ANO, náměstek pro sociální věci David Mánek, radní Stanislav Říha a Jan Zeman.

Novým náměstkem primátora pro rozvoj města se stal Petr Roubíček (ODS). Volba byla tajná. Vydáno bylo 28 hlasovacích lístků, 26 bylo odevzdáno a byly platné. 18 zastupitelů bylo pro zvolení Petra Roubíčka.

Dále byl v tajné volbě zvolen Milan Kouřil (ANO) do funkce náměstka pro ekonomiku a majetek města. I v jeho případě bylo vydáno 28 hlasovacích lístků, 26 bylo odevzdáno a byly platné. 18 zastupitelů bylo pro zvolení Milana Kouřila.

Novými členy rady města jsou nově také Miloš Vele (ODS), Vít Němeček (ODS) a Petr Vobořil (SLK).

Postu radního se ještě před jejich zvolením vzdal Jan Polák (Piráti).

Na spolupráci se tedy v Jablonci nově dohodla ODS se zástupci ANO a zastupiteli zvolenými za Starosty pro Liberecký kraj. Pro Čeřovského ale hlasovali i členové dalších stran v zastupitelstvu.

Půta: Účast v jablonecké vládě je chyba

Hejtman Martin Půta (Starostové) přitom nedávno pro Liberecké Zprávy vyloučil, že by se Starostové mohli v nové jablonecké vládě angažovat. „Považuji to za principiální chybu a jsem z toho, velmi mírně řečeno, zklamaný,“ řekl dnes Libereckým Zprávám Půta.

Podle něj nezměnil názor on ani Starostové jako celek. „Jasně jsme si odsouhlasili, že pokud půjdeme do rady, pak jedině za předpokladu, že v ní budou zastoupeny všechny strany a hnutí. Co vedlo naše jablonecké členy k tomu, že nakonec postupovali jinak, nevím. Ale bezesporu to budou muset vysvětlit na našem sněmu,“ dodal.

Podle něj měli Starostové v Jablonci ve volbách jeden z nejhorších výsledků v Libereckém kraji, z čehož také plyne, že nyní mají v radě pouze jednoho zástupce. „Je to nedůstojné, jsme tam do počtu,“ neskrýval zklamání Půta.

Babiš: Lidi jako je Kroupa nechceme

Nyní již bývalý jablonecký primátor Milan Kroupa včera vystoupil z hnutí ANO. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání. K odchodu ho vedla také snaha nepoškozovat ANO. Stál v čele druhého největšího města v Libereckém kraji od voleb na podzim loňského roku. Odmítl, že by za odchodem byl tlak shora.

Premiér Andrej Babiš (ANO) při dnešní návštěvě Ústeckého kraje jeho rozhodnutí přivítal. „Takové lidi určitě nechceme, jsem rád, že se tak rozhodl," uvedl. „Pro mě je to neuvěřitelný příběh. Já vůbec nechápu, jak k tomu mohlo dojít. Ale já samozřejmě nemůžu znát všechny naše komunální politiky, je to otázka krajské organizace, ale pokud se tak rozhodl, je to pro nás jedině dobrá zpráva," řekl Babiš.

Kroupa byl dnes odvolán v tajné volbě. Vydáno a odevzdáno bylo 29 hlasovacích lístků, z toho 28 bylo platných. 18 zastupitelů hlasovalo pro odvolání, 6 bylo proti a 4 se zdrželi.

Návrh na doplnění programu dnešního jednání zastupitelů, tedy Kroupovo sesazení, podal Štěpán Matek z donedávna koaličního uskupení Společně pro Jablonec.

V Jablonci se na konci prázdnin rozpadla koalice tvořená ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou budoucnost pro Jablonec. Dohromady měla v zastupitelstvu 17 mandátů ze 30. Koalice se ale kvůli dlouhodobým vnitřním sporům a také kvůli střetu zájmů primátora rozpadla, když 15. srpna zastupitelé za pomoci hlasů opozičních občanských demokratů a Starostů pro Liberecký kraj odvolali dva radní zvolené za Společně pro Jablonec – Petra Klápště a Štěpána Matka.

Co bylo hlavním svárem? Fakt, že se Milan Kroupa jako jednatel firmy GREPA Networks vymáhá po Jablonci zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018 a žádá odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích.

V Jablonci vyhrála loni na podzim ODS. Přestože v 30členném zastupitelstvu získala osm mandátů, skončila v opozici. Koalici tehdy sestavilo hnutí ANO, které ve volbách skončilo druhé a získalo sedm míst v zastupitelstvu. Třetí byli Piráti, kteří mají pět zastupitelů, čtyři získalo SPJ. V zastupitelstvu jsou také tři zástupci uskupení SLK, dva za NB a jeden z SPD. Spekulovalo se o nové koalici ANO s ODS a starosty, která by měla pohodlnou většinu 18 mandátů.

„Koaliční smlouvu zatím nemáme, budeme dál jednat," řekl lídr ODS Miloš Vele, který návrhy podával. Bylo podle něj třeba rychle jednat zejména s ohledem na připravovanou rekonstrukci tramvajové trati z Liberce na Jablonec a její prodloužení. Projekty jsou pro město prioritou a v listopadu je nutné požádat o dotaci, aby bylo možné je realizovat.

s využitím ČTK

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE