Jablonecký Štěpán Matek se stahuje z vedení celostátní KDU-ČSL. Kvůli rozpadu smlouvy se Starosty se chce zaměřit na krajské volby

Bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka bude na mimořádném sjezdu 25. ledna v Praze usilovat o post předsedy KDU-ČSL. Naopak, předseda liberecké KDU-ČSL Štěpán Matek, donedávna náměstek jabloneckého primátora, dnes řekl, že na post místopředsedy rezignuje a nebude se o něj znovu ucházet. 


Štěpán Matek. Foto: Město Jablonec

Hlavním důvodem je, že se na poslední chvíli rozpadla několik měsíců domlouvaná spolupráce pro krajské volby se Starosty pro Liberecký kraj. Matek se tak coby předseda krajské lidovecké organizace zaměří na blížící se volby.

Připomeňme, že Štěpán Matek byl náměstkem jabloneckého primátora Milana Kroupy (dnes již ex ANO). A to do loňského podzimu, kdy na jablonecké radnici došlo k převratu. V září Kroupu zastupitelstvo odvolalo z funkce. Koaliční partneři i opozice vyčítali Kroupovi, že jako jednatel firmy GREPA Networks vymáhal po městu zaplacení dvou milionů korun za provoz městského kamerového systému v letech 2016 až 2018 a žádal odpuštění věcných břemen pro kabely položené v městských pozemcích. Novým primátorem Jablonce byl pak zvolen Jiří Čeřovský z ODS. V městské radě pak z původních devíti členů zůstali jen zástupci ANO, náměstek pro sociální věci David Mánek, radní Stanislav Říha a Jan Zeman.

Na spolupráci se tedy v Jablonci dohodla ODS se zástupci ANO a zastupiteli zvolenými za Starosty pro Liberecký kraj. Pro Čeřovského ale hlasovali i členové dalších stran v zastupitelstvu.

Návrh na doplnění programu jednání zastupitelů, tedy Kroupovo sesazení, podal právě Štěpán Matek z druhdy koaličního uskupení Společně pro Jablonec.

K pochopení příběhu jabloneckého převratu je třeba se vrátit až k loňskému létu. V Jablonci se totiž na konci prázdnin rozpadla koalice tvořená ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec, v němž figuroval i Štěpán Matek, a jedním zastupitelem zvoleným za Novou budoucnost pro Jablonec. Dohromady měla v zastupitelstvu 17 mandátů ze 30. Koalice se ale kvůli dlouhodobým vnitřním sporům a také kvůli střetu zájmů primátora rozpadla, když 15. srpna zastupitelé za pomoci hlasů opozičních občanských demokratů a Starostů pro Liberecký kraj odvolali dva radní zvolené za Společně pro Jablonec – Petra Klápště a Štěpána Matka.

Navzdory tomu dal dnes Štěpán Matek před angažmá ve vedení celostátní KDU-ČSL přednost působení v regionu, kde se letos odehrají volby do krajského zastupitelstva.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE