Jak Zapletalův Ostrov přátelství učinil svět snesitelnějším

V okamžicích splínu, kdy se mi svět jeví jako místo uboze omšelé a k uzoufání fádní, hledám často útěchu v myšlenkách na dnes oceněného libereckého spisovatele Miloše Zapletala.


Přesněji řečeno: ve vzpomínkách na jednu z jeho knih – Ostrov přátelství. Jako kluk jsem ji přečetl snad stokrát. Speciálně mi utkvěla pasáž, v níž se třináctiletý Jonáš dočká opravených brýlí. Po několika dnech, kdy pořádně neviděl, si v autobuse cestou z Optiky náhle s překvapením uvědomuje, jak málo si dosud všímal krás světa.

Jonáš o tom v Zapletalově knize vypravuje toto: „A když jsem si nasadil svůj nový cvikr na nos, bylo mi jako běláskovi, který právě vylítl z těsné kukly. Najednou vidím z okýnka autobusu modravé hřbety Železných hor a mezi nimi pole se zrajícím obilím, ta dvě kouzelná sklíčka mi ukázala srnku, která se pásla na vzdáleném konci louky, pozoruju se zatajeným dechem káně kroužící úžasně vysoko nad krajinou, prostě mi neunikne nic na zemi ani ve vzduchu, těším se z každé blbůstky; lidi, co se mnou jedou, jsou ze mě asi dost na větvi, protože přebíhám od jednoho okénka ke druhému – a mně je to fuk, že se nechovám na svůj věk dost důstojně, mám radost, že zas všechno vidím. Musím vidět všechno zajímavé, kolem čeho náš autobus jede! Nechápu ostatní, kteří lhostejně dřepí na sedadlech a civí do prázdna nebo klimbají, zatímco kolem nich jako v barevném panoramatickém filmu míjejí březové hájky, louky plné kopretin, smolniček a zvonků. Nejvíc mě překvapuje, že si toho vůbec všímám a že mi to působí takové potěšení. Jindy se taky rád koukám za jízdy z okénka, ale zůstávám celkem klidný, zato dnes se až zalykám divným blahem…“

Nádhera! Tomu říkám oslava bytí! Jediný odstavec mně vždy dokáže vrátit životní sílu. Nuže děkuji, pane Zapletale, Vaší zásluhou je svět snesitelný i v sychravých dnech.

Kdysi psáno pro MF DNES, zcela aktuální i dnes.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE