Je jasno. Nápis umístěný do chráněné skály kvůli fotce na Instagram není fotomontáž, manželé ho tam skutečně vyryli

Je jasno. Pochybnosti okolo pravosti nápisu vyrytého do skály v Českém ráji jsou rozehnány. Snímek publikovaný na Instagramu je reálný, není vylepšený o nápis v postprodukci, například ve Photoshopu. Dokazuje to fotka, kterou správcům CHKO Český ráj zaslal člověk, který na Příhrazských skalách byl 27. července a nápis vyfotil. Autorům teď hrozí až stotisícová pokuta. CHKO Český ráj v souvislosti s činem hovoří o bezbřehé lidské hlouposti. Regina Toušková, která je na snímku s manželem, přitom ještě včera Libereckým Zprávám tvrdila toto: „Chápeme pobouření, naše stránky chtěl někdo zneužít. Nápis jsme nevyryli. Navštívili jsme spoustu nádherných míst a chováme se vždy s pokorou.“


Fotka s nápisem z 27. července. Zdroj: CHKO Český ráj

„Fotografie ze soboty 27. 7. 2019 zaslaná návštěvníkem této lokality prokazuje existenci tohoto nápisu,“ uvedla dnes CHKO Český ráj.

Včera ochránci přírody k věci vydali velmi ostré prohlášení: „Stupidní exhibice v Českém ráji. Na základě podnětu jsme dnes prověřili údajné poškození skal v přírodní rezervaci Příhrazské skály. Ptáte se, co se stalo? Zkrátka někteří z nás v honbě za lajky na sociálních sítích nebo v domnění, že to ocení budoucí generace, ryjí svoje podpisy do pískovcových skal. Ti extra arogantní či extra hloupí se u svých výtvorů vyfotí a dopíší srdceryvný příběh o svém dobrodružství. A právě důkaz o takové hlouposti se nám dostal do rukou. V tomto případě však ještě dotyční „umělci“ svoje dílo po zapózování smazali. Jak? Vydřeli jej ze skály, hloupost lidská je bezbřehá…!“

Zdroj: CHKO Český ráj

Vyrojily se ovšem spekulace, zda je snímek autentický, tedy zda nápis není do fotografie přidán až v postprodukci, například ve Photoshopu.

Jak se ukázalo dnes, není.

„Byli jsme se podívat na místě a jsou tam čerstvé stopy po nápisu, značně vydřený pískovec. Zůstala tam například číslice 9 z letopočtu 2019, který je na snímku,“ řekl včera Libereckým Zprávám Jiří Klápště, vedoucí oddělení Správy chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Regina Toušková uvedla, že jde o podvrh, který je měl poškodit. Podle Jiřího Klápště tomu ale nenasvědčuje fakt, že měli daný snímek sami vystavený na svém instagramovém profilu. „Ostatně, fotografii, kterou jsme zveřejnili na našem Facebooku, jsme stáhli právě z jejich Instagramu. Měli tam i videa z Příhrazských skal a další snímky. Všechny byly publikovány ve stejném čase,“ dodal Klápště.

Pokud se CHKO podaří vypátrat i konkrétního pachatele, hrozí mu značné sankce. U právnické osoby může podle Klápštěho dosáhnout pokuta až milionu korun, u fyzické osoby výše sto tisíc korun.

Instagramový profil, na němž se fotografie objevila a který obsahoval především motivační citáty a výzvy, aby byli lidé zamilovaní a šťastní, je nedostupný.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE